Komentář: Brexit se znovu odkládá. Dojde k němu vůbec někdy?

Dosluhující předseda Evropské rady Donald Tusk v pondělních ranních hodinách přidal na svůj Twitter příspěvek, ve kterém potvrdil další odložení brexitu. O den později se loučící se předseda opětovně na sociální síti vyjádřil, že EU-27 odložení oficiálně přijala. Jedná se tak už o třetí odklad odchodu Spojeného království z Evropské unie, ke kterému mělo původně dojít na konci letošního března. Nesnižuje však další „pružný“ odklad legitimitu celého brexitového procesu? A co nás vlastně v následujících třech měsících čeká?

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

To, že bude odchod země z EU nelehkým úkolem, se vědělo dopředu. V historii evropské integrace nezaznamenáváme žádnou situaci, která by mohla být Spojenému království inspirací či precedentem. Možná i z tohoto důvodu se brexitový proces tak táhne. A tak se zdá, že se od referenda konajícího se červnu 2016 Velké Británie potácí od jednoho ministerského předsedy, přes předsedkyni až po premiéra třetího. Každý z nich v procesu brexitu zanechal svoji stopu, o tom není pochyb, avšak žádnému z nich se doposud nepovedlo zemi z unijních struktur vyvázat. Neměl by to napočtvrté zkusit někdo jiný? Třeba Corbyn? Anebo lépe – neměla by Británie v důsledku veškerého tohoto chaosu raději zůstat členem Evropské unie, tak jak jí už několikrát představitelé unijních institucí nabízeli?

Pravdou je, že mnozí unijní diplomaté, lídři a úředníci jsou již z celého procesu odchodu Británie ze společenství unaveni. I přesto, že Británii ještě před pár měsíci ochotně nabízeli možnost setrvání v EU, nyní si již nepřejí nic jiného, než aby země evropský blok konečně opustila. Příkladem může být Francie, která se zpočátku k dalšímu odkladu brexitu stavěla spíše odmítavě. Nakonec však Macron přehodnotil svoji ideu o krátkém a spíše technickém odkladu a přistoupil na stranu ostatních států EU. Datum 31. ledna 2020 by tak snad již mělo být finální. Co se do té doby bude na britských ostrovech dít a co pro Johnsona a jeho vládu další odklad brexitu znamená?

Co aktuálně hýbe politikou na britských ostrovech je téma předčasných voleb, jež by se měly konat v první polovině letošního prosince. Opozice se proti předčasným volbám zpočátku vymezovala, nakonec však na volby 12. prosince přistoupila s tím, že se bude snažit – především opoziční Labouristická strana, o to, aby se volby konaly již 9. prosince. Labouristé se také snažili o prosazení nižší věkové hranice voličů, a to konkrétně na 16 let. Tato iniciativa však byla zbytkem poslanců zamítnuta.

Původně se měly volby konat až v roce 2022, podle premiéra Johnsona jsou však právě volby jediným způsobem, který může napomoci k uvolnění současného parlamentního mrtvého bodu. Johnson totiž doufá, že by z voleb mohla jeho Konzervativní strana vzejít posílená. Kdyby totiž konzervativci získali v dolní komoře britského parlamentu většinu, mohlo by to vést k hladšímu přijetí potřebných opatření a vnitrostátní legislativy za účelem dokončení brexitu. Johnson viní právě současný parlament, a především labouristy Jeremyho Corbyna za to, že blokují vše, „co se jim dostane pod ruce.“ A právě tuto paralýzu mají vyřešit ony předčasné volby.

EU a její lídři také několikrát zdůraznili skutečnost, že do té doby, než Spojené království z unie opravdu vystoupí, je stále plným členem evropského bloku, a to se všemi právy a povinnostmi, které z tohoto členství vyplývají. V praxi to například znamená, že bude muset Británie do Evropské komise dodat svého kandidáta. Nejmenovaný unijní zdroj uvedl, že by se mělo jednat o komisaře bez portfolia. Doposud se vedou pouhé debaty o tom, kdo by mohl být za Británii do Bruselu vyslán.

Jak Donald Tusk na svém twitterovém účtu vyjádřil: „Mohlo by se jednat o poslední odklad.“ Bude to však opravdu poslední odložení, a pokud ne, kolik jich ještě Británie od evropských lídrů dostane? Končící předseda Evropské rady se zároveň vyjadřuje k tomu, aby Spojené království tento čas nepromarnilo a maximálně jej využilo. Uvidíme tedy, co nadcházející měsíce, týdny, nebo spíše dny ze "světa brexitu" přinesou. V tuto chvíli se totiž nedá předpovídat žádný konkrétnější vývoj, natož odhadovat, jak by mohly dopadnout prosincové volby.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko prodloužilo nouzový stav až do 21. června

03.06.2020 20:45 Španělská poslanecká sněmovna dnes pošesté a zřejmě naposled prodloužila nouzový stav vyhlášený…

Francie hlásí dalších 81 úmrtí s koronavirem, je to méně než v úterý

03.06.2020 20:41 Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 81 lidí. Jedná se o pokles ve…

Německo nepřímo odmítlo Trumpův návrh na změnu formátu G7

03.06.2020 19:15 Aktualizováno Německý ministr zahraničí Heiko Mass si není jist, zda je vhodná doba na změnu formátu skupiny zemí…

Itálie opět hlásí méně než 100 úmrtí s koronavirem za den

03.06.2020 18:46 Itálie dnes čtvrtým dnem v řadě ohlásila méně než 100 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. Té…

Související:

Právě se děje

Další zprávy