Pokračující jednání o brexitu - Von der Leyenová míří za Johnsonem do Británie

Dnes se poprvé od počátku nového roku sejdou zástupci Spojeného království a Evropské unie za účelem dalšího vyjednávání o vystoupení země z evropského bloku. Do Westminsteru za Borisem Johnsonem směřuje předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spolu s unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem. Rozhovory se budou mimo jiné týkat i budoucí obchodní dohody. Unijní představitelé jsou k jejímu rychlému dojednání spíše skeptičtí.

Přidejte svůj názor

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Vystoupení Spojeného království z Evropské unie se kvapem blíží. Od prosincových všeobecných voleb, ve kterých vládnoucí konzervativci zvítězili s jasnou většinou, je zřejmé, že se bude Johnson snažit zemi z unijních struktur vyvázat k 31. lednu. Tento termín stále hodlá dodržet, do té doby však musí dojít ke schválení prováděcího zákona k brexitu v obou komorách britského parlamentu. Následně bude potřeba zajistit budoucí obchodní dohodu mezi Británií a EU.

Dosažení dohody zajišťující obchod mezi dvěma entitami chce britský premiér dosáhnout do konce tohoto roku, tedy do konce tzv. přechodného období. Přechodné období má sloužit ke snadnější tranzici a vyvázání země z unijního bloku, do konce roku 2020 tak bude stále mezi bloky probíhat volný obchod a Spojené království bude stále pod jurisdikcí EU. V průběhu přechodného období může Británie zahájit rozhovory také s dalšími partnery, například se Spojenými státy nebo Austrálií.

Boris Johnson upozornil na skutečnost, že přechodné období nehodlá v žádném případě dále odkládat. Mnozí unijní státníci, ale i britští opoziční či dokonce někteří konzervativní politici, se však obávají, že nebude možné takto komplexní dohody dosáhnout za pouhých jedenáct měsíců.

Michel Barnier, zástupce Evropské unie v brexitových vyjednáváních, je toho názoru, že žádná takto komplexní obchodní dohoda nemůže být vyjednána v časovém období kratším než rok. V takto dlouhé periodě je podle něj možné vyjednat pouze ten nejzákladnější rámec, který stanoví „životní minimum“ pro vzájemné budoucí vztahy. Na základě tohoto rámce pak budou rozhovory pokračovat.

Mluvčí Evropské komise pro britský deník The Guardian uvedl, že „se dnešní jednání odehrávají ve velice speciální moment, a to sice ve fázi, kdy ve Spojeném království dochází k ratifikaci a transpozici brexitové dohody, a ne fázi vzájemných obchodních rozhovorů.“ Dnešní setkání se tedy bude týkat především britského odchodu z EU jako takového a toho, co nadcházející rok do vzájemných vyjednávání a vztahů přinese.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA pohrozily Česku odvetou za digitální daň. Jak řeší to samé téma s…

20.01.2020 20:54 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na…

Thunbergová natáčela polskou elektrárnu, vysloužila si pozornost policie

20.01.2020 20:49 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v Polsku natáčela film o největší uhelné elektrárně…

Na západě Francie proběhla razie proti teroristům, zadrženo sedm lidí

20.01.2020 20:30 Sedm mužů zadržela dnes kvůli podezření z terorismu francouzská policie v Bretani na severozápadě…

Italský Senát nechá vyšetřovat Salviniho, nikdy nemusí být premiérem

20.01.2020 20:27 Výbor italského Senátu dnes schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama