Humanitární loď Alan Kurdi vyplula z Palerma, úřady ji zadržovaly téměř dva měsíce

Humanitární loď Alan Kurdi německé nevládní organizace Sea-Eye může po téměř dvou měsících opustit italský přístav Palermo, odkud nesměla kvůli zákazu italských úřadů vyplout od 5. května. Informovala o tom dnes agentura APA, podle níž má nyní plavidlo namířeno do španělského přístavu Burriana.

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye
doporučujeme

Italské úřady zadržely loď Alan Kurdi se zdůvodněním, že plavidlo má technické nedostatky, zejména sanitární. Organizace Sea-Eye ale tvrdí, že to byl jen zástupný důvod a že cílem mělo být zablokování operací ve Středomoří. Nevládní organizace tam totiž u afrických břehů zachraňuje z vratkých člunů migranty snažící se dostat do Evropy kvůli ozbrojeným konfliktům a špatné ekonomické situaci ve svých zemích.

"Jsme volní, ale ne osvobozeni od dalších potíží. Hrozí nám, že nás znovu zadrží," uvedl šéf organizace Sea-Eye Gorden Isler. Dodal, že z Palerma smí loď vyplout díky dohodě německých a italských úřadů se Španělskem, které povolilo jejich přijetí v přístavu. Itálie souhlasila s tím, že loď ve španělském přístavu podstoupí úpravy a odstraní tak nedostatky, kvůli nimž ji italské úřady zadržovaly.

Za propuštění lodě Alan Kurdi a další v Palermu zadržované lodě, španělské Aita Mari, podepisovali lidé petice. Na stranu neziskové organizace se začátkem května postavilo i německé ministerstvo dopravy, podle něhož italské úřady neuvedly žádné vážné porušení pravidel provozu, které by zadržení lodi ospravedlnilo.

Také starosta Palerma Leoluca Orlando se podle APA zasazoval o propuštění lodě u italské ministryně dopravy Paoly De Micheliové.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá kontrarozvědka varuje před poskytováním dat Číňanům

09.07.2020 23:06 Německá kontrarozvědka dnes varovala zákazníky před poskytováním osobních dat čínským platebním…

Lidé si během koronakrize ověřovali informace, dezinformátoři mají různé…

09.07.2020 22:12 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace a šíření fake news je jeden z nejpalčivějších problémů poslední doby.…

Na Baleárských ostrovech se budou znovu muset nosit roušky

09.07.2020 21:52 Turisty oblíbené Baleárské ostrovy, kam patří i Mallorca a Ibiza, chtějí po víkendu zavést povinné…

Rakousko zavede semaforový covidový systém na úrovni svých okresů

09.07.2020 21:43 Rakousko zavede semaforový systém pro mapování koronavirové epidemie na svém území. Každý okres…

Související:

Právě se děje

Další zprávy