Humanitární loď Alan Kurdi vyplula z Palerma, úřady ji zadržovaly téměř dva měsíce

Humanitární loď Alan Kurdi německé nevládní organizace Sea-Eye může po téměř dvou měsících opustit italský přístav Palermo, odkud nesměla kvůli zákazu italských úřadů vyplout od 5. května. Informovala o tom dnes agentura APA, podle níž má nyní plavidlo namířeno do španělského přístavu Burriana.

Italské úřady zadržely loď Alan Kurdi se zdůvodněním, že plavidlo má technické nedostatky, zejména sanitární. Organizace Sea-Eye ale tvrdí, že to byl jen zástupný důvod a že cílem mělo být zablokování operací ve Středomoří. Nevládní organizace tam totiž u afrických břehů zachraňuje z vratkých člunů migranty snažící se dostat do Evropy kvůli ozbrojeným konfliktům a špatné ekonomické situaci ve svých zemích.

Our #ALANKURDI is free!Maritime law expert @valentin_schatz calls Italy's measures against #SeaEye unlawful.Read our detailed press release.https://t.co/Ij8mp9bcQF

— sea-eye (@seaeyeorg) June 26, 2020

"Jsme volní, ale ne osvobozeni od dalších potíží. Hrozí nám, že nás znovu zadrží," uvedl šéf organizace Sea-Eye Gorden Isler. Dodal, že z Palerma smí loď vyplout díky dohodě německých a italských úřadů se Španělskem, které povolilo jejich přijetí v přístavu. Itálie souhlasila s tím, že loď ve španělském přístavu podstoupí úpravy a odstraní tak nedostatky, kvůli nimž ji italské úřady zadržovaly.

Za propuštění lodě Alan Kurdi a další v Palermu zadržované lodě, španělské Aita Mari, podepisovali lidé petice. Na stranu neziskové organizace se začátkem května postavilo i německé ministerstvo dopravy, podle něhož italské úřady neuvedly žádné vážné porušení pravidel provozu, které by zadržení lodi ospravedlnilo.

Také starosta Palerma Leoluca Orlando se podle APA zasazoval o propuštění lodě u italské ministryně dopravy Paoly De Micheliové.

Související

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye

Loď německé organizace Sea-Eye s 800 zachráněnými migranty zakotvila na Sicílii

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye s více než 800 zachráněnými migranty na palubě dnes poté, co obdržela povolení italských úřadů, zakotvila v západosicilském přístavu Trapani. Loď Sea-Eye 4 předtím několik dní čekala na moři, připomněla agentura AP. Běženci pocházejí ze zemí západní Afriky, Egypta nebo Maroka, uvedla Giovanna di Benedettová z italské organizace Save the Children.

Více souvisejících

Sea-Eye Itálie uprchlíci loď s uprchlíky

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

U Paříže se střílelo kvůli drogám. Jeden člověk je po smrti

Jednoho mrtvého a šest zraněných si vyžádala střelba nedaleko Paříže, která podle úřadů souvisí s jinou trestnou činností. Konkrétně má jít o obchodování s drogami. O tragické události informovala agentura AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy