Inferno v uprchlickém táboře: Řecko po tragédii stěhuje z ostrovů tisíce migrantů

Po nedělním požáru a nepokojích v přeplněném uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos, které si vyžádaly smrt dvou lidí a dvě desítky zraněných, oznámila řecká vláda přemístění několika tisíc migrantů do středisek na pevnině. Už dnes má z tábora Moria odjet 250 migrantů a do konce října jich má být přemístěno nejméně 3000.

Informovalo podle deníku Kathimerini ministerstvo civilní obrany. Situaci dnes řešila krizová schůzka, kterou svolal premiér Kyriakos Mitsotakis.

Řecké ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo, že v neděli zemřeli v táboře po požáru dva lidé a zranění utrpělo devět mužů, šest žen a čtyři děti. Ministerstvo identitu obětí nespecifikovalo, podle místních médií zemřela afghánská žena a její dítě. Zranění by podle podle ministerstva měli být z nemocnice propuštěni během několika málo dnů.

Na přeplněné tábory na řeckých ostrovech v Egejském moři upozorňují nevládní organizace už dlouhé měsíce. Po nedělních nepokojích starosta ostrovního správního střediska Mytiléna opět vyzval k co nejrychlejšímu přemístění tisíců migrantů na pevninu. V táboře Moria a jeho okolí žije na 12.000 migrantů, ač kapacita tábora je 3000 osob. Minulý týden jednala vláda s vedením pevninských regionů o přemístění asi 10.000 migrantů z ostrovů v Egejském moři na pevninu.

Příčina nedělního požáru zatím podle DPA není potvrzená. V médiích se objevují neoficiální zprávy, že požár způsobili úmyslně migranti kvůli špatným podmínkám v táboře. Hořet začalo nejprve mimo tábor v olivovém háji, kde žijí uprchlíci ve stanech a různých provizorních přístřeších, protože v táboře už není místo. Asi za 20 minut začal hořet uvnitř tábora jeden z obytných kontejnerů, v nichž tam migranti žijí.

Po požáru obrátily v neděli podle DPA stovky rozzlobených migrantů svůj hněv proti úředníkům, policistům i hasičům, házeli na ně kameny a různé předměty. Řecká vláda na ostrov poslala posily.

Na řeckých ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros und Kos žije nyní na 30.000 migrantů. Jejich příliv z Turecka se letos oproti předchozím dvěma letům zvýšil natolik, že se Řecko opět stalo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, jako jí bylo v roce 2015, než EU uzavřela dohodu s Tureckem, která migrační vlnu výrazně zmírnila.

Deník Kathimerini dnes napsal, že řecká pobřežní stráž poslala další žádost o pomoc agentuře EU pro ochranu hranic Frontex, konkrétně žádá o radary a termální kamery. Šéf řecké pobřežní stráže Stamatis Raptis má ve středu jet do Ankary, kde bude jednat se svým tureckým protějškem. Spolupráce s tureckými úřady je ale podle řecké pobřežní stráže dobrá.

"Denně turecká pobřežní stráž zadrží pět až sedm lodí s migranty ve svých teritoriálních vodách," řekl zdroj deníku Kathimerini. I tak řeší řecká pobřežní stráž v průměru 30 případů denně a zachrání kolem 400 migrantů denně. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo do Řecka z Turecka letos 42.000 migrantů, z toho 32.700 přes moře. Za celý loňský rok do Řecka připlulo z Turecka na 32.500 běženců.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Extrémní počasí tvrdě dopadá na Blízký východ. Voda je vzácná, lidé volí mezi pitím a hygienou

Rekordní vlny veder, které letos postihly mnoho zemí a způsobily nejteplejší měsíc v historii měření, zhoršují podmínky milionů lidí, kteří uprchli před ozbrojenými konflikty a nyní žijí v uprchlických táborech na Blízkém východě. V extrémních teplotách, které se místy vyšplhaly až na 50 stupňů Celsia, se matky často ocitají v situacích, kdy musí volit, zda použijí vzácnou vodu na pití, vaření nebo na hygienu svých dětí. 

Více souvisejících

uprchlické tábory uprchlíci Řecko

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy