Islamisté v Somálsku zaútočili na základny, v Mogadišu zemřelo šest lidí

Islamisté ze somálského extremistického hnutí Šabáb dnes zaútočili na dvě vojenské základny na jihu země. Podle somálské armády se útoky podařilo odrazit a vojáci způsobili extremistům velké ztráty na životech; naopak Šabáb tvrdí, že zlikvidoval mnoho příslušníků vládních sil.

Mogadišo
doporučujeme

Nejméně šest obětí si dnes večer vyžádal sebevražedný útok na kavárnu v metropoli Mogadišo. S odvoláním na somálské bezpečnostní složky o tom informovala agentura AFP.

Šábáb, který chce v Somálsku svrhnout prozápadní vládu a zavést islámské právo šaría, zaútočil na dvě základny v regionu Lower Shabelle, které od sebe dělí zhruba 30 kilometrů. Šéf somálské armády uvedl, že bezpečnostní složky již mají obě místa pod kontrolou.

"Díky našim udatným vojákům ... byli útočníci poraženi a oblast je plná jejich mrtvol a raněných," prohlásil generál Odowa Yusuf Rage. Podle jednoho z důstojníků vojáci zabili 76 útočníků a deset jich zajali. O armádních ztrátách na životech se nezmínil. Šabáb za útok na základny přijal zodpovědnost a v prohlášení tvrdí, že jeho ozbrojencům se podařilo zabít 47 vojáků a zmocnit se šesti vozidel a dalšího vybavení.AFP připomíná, že důsledky podobných útoků v izolovaných oblastech je těžké ověřit.

Cílem sebevražedného atentátu, ke kterému se dosud nikdo nepřihlásil, se dnes stala kavárna v centru Mogadiša."Okolo 19:00 místního času (20:00 SELČ) sebevražedný atentátník odpálil nálož v kavárně, kterou často navštěvují mladí," uvedl policejní mluvčí Sadq Dudishe. Čtyři mladí lidé a jedno dítě při explozi zemřeli, stejně jako útočník, dodal mluvčí.

Podobný sebevražedný útok si v metropoli na začátku března vyžádal nejméně 20 mrtvých a 30 zraněných. Bomby uložené v autě tehdy vybuchly u restaurace poblíž přístavu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 17:38 Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Francie kvůli mutacím koronaviru zastavila všechny lety s Brazílií

13.04.2021 16:56 Kvůli obavám z dalšího šíření mutací koronaviru se až do odvolání ruší veškeré lety mezi Francií a…

Slovensko od pondělí uvolní karanténní omezení a otevře obchody

13.04.2021 16:20 Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama