Johnson má nakročeno k výhře ve volbách. I díky příslibu peněz na kampaň

Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona suverénně opanovala žebříček hlášených peněžních darů za první týden předvolební kampaně. Vybrala 5,7 milionu liber (170 milionů Kč), což je částka 26krát vyšší, než jakou od velkých dárců inkasovali opoziční labouristé. Ukazují to dnes zveřejněná čísla britské volební komise, které je nutné hlásit dary nad 7500 liber (223.000 Kč).

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

V týdnu od 6. listopadu, kdy předvolební kampaň oficiálně začala rozpuštěním parlamentu, získali konzervativci 87 procent všech registrovaných darů, uvedl zpravodajský web BBC. Na druhém místě byli v tabulce volební komise liberální demokraté s 275.000 librami, Labouristická strana byla s 218.500 librami i za Stranou pro brexit.

Agentura Reuters uvedla, že konzervativcům pomáhá Johnsonova popularita a jeho schopnost přitáhnout velký objem příspěvků. Bývalý starosta Londýna letos při nástupu do čela strany překonal britský rekord, co se týče sumy vybrané jediným politikem. Nová čísla ale zároveň mohou labouristům posloužit k výpadům proti vládní straně.

"Zatímco Konzervativní strana je loutkou superboháčů a osobních zájmů, my jsme hrdí na to, že Labouristickou stranu financují statisíce lidí, kteří dávají, kolik si mohou dovolit, aby vybudovali spravedlivější společnost," reagoval na údaje volební komise předseda labouristů Ian Lavery.

Největším přispěvatelem na kampaň konzervativců byl v prvním týdnu jejich pravidelný sponzor, developer a divadelní producent John Gore, který poslal vládní straně milion liber. Labouristům darovalo nejvíce (62.000 liber) odborové sdružení Unite, které vede vlivný spojenec jejich lídra Jeremyho Corbyna Len McCluskey. Organizace Momentum, která podporuje kampaň hlavní opoziční strany, pak uvedla, že od začátku předvolebního boje posbírala 450.000 liber v menších darech.

Volby čekají Británii už za tři týdny a mohly by rozhodnout o tom, zda země dotáhne do konce odchod z Evropské unie v aktuálně platném termínu na konci ledna příštího roku. Podle premiéra Johnsona se tak stane, získá-li jeho strana většinu v dolní komoře parlamentu. Průzkumy preferencí zatím nasvědčují vítězství konzervativců, jejichž podpora se v posledních dnech pohybuje nad 40 procenty. Labouristé aktuálně zaostávají o více než deset procentních bodů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Protiteroristické komando v Rakousku zneškodnilo krávu, ochránci zvířat…

14.12.2019 18:31 Aktualizováno Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama