Junckerova Evropská komise se pomalu loučí, začíná udržovací období

Evropská komise vedená Jeanem-Claudem Junckerem dnes končí svou plnohodnotnou pětiletou misi a zahajuje „udržovací“ období. Až do nástupu příští unijní exekutivy vedené Ursulou von der Leyenovou proto z Bruselu nevzejdou žádná zásadní rozhodnutí či plány do budoucna. Junckera navíc čeká v polovině listopadu operace. Německá šéfka by v sídle komise chtěla začít úřadovat od prosince, průtahy kolem výběru a schvalování chybějících komisařů však mohou způsobit ještě větší zdržení.

Von der Leyenová se měla původně chopit práce už tento pátek, ale trojici navržených eurokomisařů z Francie, Maďarska a Rumunska neschválil Evropský parlament. Jako již opakovaně v minulosti si tak dosluhující komise protáhne své působení v Berlaymontu nejméně o měsíc.

„Pravomoci komise budou omezeny na vykonávání takzvaných běžných záležitostí. Bude tedy pokračovat v každodenní agendě, ale zdrží se politických rozhodnutí, která by předurčovala směr práce nastupující EK,“ řekla dnes novinářům mluvčí komise Mina Andreevová.

Sám šéf komise navíc 11. listopadu podstoupí operaci kvůli výduti v cévní soustavě a nebude se moci práci věnovat naplno.

Junckerovi lidé podle mluvčí vedle běžné agendy a neodkladných záležitostí budou nadále řešit například případné porušování povinností členskými státy. Nebudou se naproti tomu angažovat ve věcech s dlouhodobějším přesahem do budoucna, tedy například v otázce podoby budoucího víceletého rozpočtu EU, na jehož schválení se členským zemím začíná krátit čas.

Končící komisař pro rozpočet Günther Oettinger ve středu přiznal, že původní plán dosáhnout dohody do prosince naplněn nebude. Tahanice o rozpočet se tak kvůli zásadně rozdílným pohledům členských států zřejmě stanou hlavním politickým tématem první poloviny příštího roku.

Von der Leyenová mezi své priority řadí dosažení klimatické neutrality do poloviny století či vytvoření fondu pro země závislé na fosilních zdrojích. Lídři členských zemí proto podle diplomatů nechtějí podrobnosti jednotlivých kapitol rozpočtu řešit před jejím nástupem, neboť v porovnání se současným návrhem čekají určité změny.

Německá předsedkyně budoucí komise se snaží tlačit zvláště na Rumunsko, které zatím kvůli změně vlády nedodalo svého kandidáta. Nový menšinový kabinet liberálů již přislíbil dát na výběr dvě jména, nejdříve však po pondělním hlasování o důvěře v rumunském parlamentu. Navržené komisaře z Francie a Maďarska čeká od příštího týdne prověřování v europarlamentu. Zvláště v případě francouzského exministra hospodářství Thierryho Bretona se přitom dají očekávat námitky europoslanců vzhledem k jeho angažmá v čele technologické firmy Atos, v níž vlastní akcie za desítky milionů eur.

Pokud by Rumunsko s návrhem svého jména otálelo nebo by jakýkoli z kandidátů neuspěl při slyšeních v europarlamentních výborech, bylo by ohroženo schválení komise jako celku plénem EP na konci listopadu a tím i její prosincový nástup.

Von der Leyenová požaduje člena do svého exekutivního týmu i od Británie, na což zatím Londýn oficiálně nereagoval. Premiér Boris Johnson však již dříve prohlásil, že vzhledem k plánu vyvést zemi co nejdříve z EU do komise svého člověka posílat nehodlá. Podle expertů může EK začít pracovat i v neúplném složení. Dosluhující Junckerova komise má po odchodu komisařů z Estonska a Rumunska do europarlamentních lavic 26 členů.

Související

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) Jean-Claude Juncker Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 36 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy