K Itálii dorazila loď s 250 zachráněnými migranty, přesunou se na karanténní plavidlo

Loď španělské nevládní organizace Open Arms s 250 zachráněnými migranty dnes dorazila k Itálii. Všichni pasažéři se u sicilského přístavu Trapani přesunou na palubu karanténního plavidla, kde stráví povinnou dvoutýdenní izolaci kvůli koronaviru, informovala agentura DPA. Na Kypr dnes připlula loď s 24 syrskými migranty z Turecka.

uprchlíci
doporučujeme

Loď Open Arms zasahovala v úterý a ve středu při třech záchranných operacích u libyjského pobřeží. Ve středu se jí podařilo dostat na palubu 110 lidí z potopeného člunu, pět migrantů ale havárii nepřežilo a zemřel i šestiměsíční kojenec.

Mrtvé nemluvně a jeho dvacetiletou matku, která pochází z Guineje, přepravili záchranáři vrtulníkem na ostrov Lampedusa, kde bude dítě pohřbeno. "Tato tragédie námi pohnula a otřásla, teď ale musí přijít reakce Evropské komise, která musí zajistit humanitární koridory pro přistěhovalce do Evropy. Lidé už nesmějí dál umírat ve Středozemním moři. A země na hranicích EU by už neměly dál samy nést tíhu starosti o příchozí migranty," řekl starosta Lampedusy Salvatore Martello.

Utopený kojenec Júsuf se podle faráře na Lampeduse Carmela La Magry stal obětí "nelidskosti". "Júsufova smrt je podle něj absurdní a žádá si odpovědi. "Odsuzujeme nelidskost zákonů a politiky, která lidi ve Středozemním moři odsuzuje k smrti," řekl duchovní.

Ve čtvrtek informovala Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) o dalším neštěstí na moři poblíž libyjského města Chums, kde utonulo nejméně 74 uprchlíků.

Do Itálie letos přes moře připlulo už přes 31.000 migrantů, což je zhruba třikrát více než za stejné období loni. Lodě vyplouvají zejména z Libye a ve stále vetší míře také z Tuniska. Plavbu do Evropy letos podle IOM nepřežilo více než 900 běženců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama