Kam za zábavou? Němci kvůli covid-19 mění zvyky: Roste zájem o autokina

V Německu se v posledních týdnech výrazně zvýšila návštěvnost autokin, která v době rychle se šířícího koronaviru představují jedno z mála míst, kam lidé mohou ještě vyrazit za zábavou. I tato zařízení ale kvůli epidemii musela sáhnout k mimořádným opatřením, řekl v rozhovoru s ČTK Heiko Desch ze společnosti DriveIn Autokinos, která za normálních okolností provozuje v Německu pět autokin.

"Je jich určitě o nejméně 50 procent více," říká o stoupajícím počtu návštěvníků Desch, podle něhož běžně na film jezdilo tak 200 lidí a dnes je jich kolem 500. Navíc autokina jeho společnosti teď i v pracovní den promítají dva filmy namísto jednoho, jak bylo dosud běžné. Na druhou stranu ale musí vystačit se staršími snímky, protože premiéry nových jsou odložené.

Koronavirus, kterým se v Německu nakazilo už téměř 100.000 lidí, má ale i na tuto zábavní oblast mnohem širší dopady. "Má se to tak, že jsme zatím ve třech městech dostali povolení dále provozovat autokino - u Stuttgartu, u Kolína nad Rýnem a v Essenu," vysvětluje Desch, podle něhož tak dvojice zbylých autokin zůstává uzavřena.

Ty otevřené musí splňovat řadu nových podmínek. Tou hlavní je, aby všechno, co je jen možné, bylo bez osobního kontaktu. Třeba lístky na představení se už vůbec neprodávají v areálech autokin, ale je možné je získat jen na internetu. Při vjezdu do autokina jsou pak naskenovány bez kontaktu jen přes zavřené okýnko vozu.

"Omezili jsme také počet diváků na jedno představení na 500," popisuje Desch, podle něhož je běžná kapacita autokin i čtyřikrát větší. Nyní ale platí, že i mezi auty v areálu musí být větší odstupy - většinou kolem 2,5 metru. "Navíc vpouštíme vždy maximálně dva dospělé v jednom autě, všechno ostatní musí být děti mladší 14 let, protože nemůžeme kontrolovat, jestli ti lidé skutečně patří k jedné domácnosti," říká manažer.

Autokina tak reagovala na celoněmecké nařízení, že se na veřejných místech nesmí shromažďovat více než dva lidé, kteří nežijí ve stejné domácnosti. Uzavřena jsou tak samozřejmě všechna běžná kina, divadla nebo muzea.

Aby se omezil počet kontaktů na minimum, nesmí se nově v autokinech používat žádná hotovost, což znamená mimo jiné to, že si lidé nemohou půjčit do auta rádio nebo topení. "Prodej jídla a pití je také zavřený," vyjmenovává Desch. Změny se dotkly i takové oblasti, jako jsou toalety, na které nyní mohou maximálně dva lidé najednou a které se dokola dezinfikují. Na dodržování pravidel v každém autokině dohlíží na deset pořadatelů.

"Přes to všechno je ale prakticky každé představení vyprodané," říká Desch, podle něhož má drtivá většina lidí pro nová opatření pochopení. Jestli z výjimečné situace bude jeho firma nakonec profitovat finančně, si ale manažer zatím jistý není. Zvýšené příjmy za lístky totiž zase výrazně krátí nemožnost prodávat potraviny a pití nebo nutnost platit více lidí, kteří na vše dohlíží.

Desch by byl každopádně rád, kdyby si autokina udržela alespoň část zákazníků, které teď nově získala. Jestli to je realistické očekávání, ale sám neví. Je podle něj totiž klidně možné, že se za pár týdnů situace vrátí do normálu, a řada lidí pak zase na autokina rychle zapomene.

Související

Více souvisejících

Německo Kina Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy