Karanténa Německu pomáhá, země ale podle Merkelové není v cíli

Rychlost šíření koronaviru se v Německu zpomalila, země ale ještě nedosáhla cílů, kde by v boji proti infekci chtěla být. Dnes to prohlásila kancléřka Angela Merkelová, která s premiéry německých spolkových zemí hodnotila prozatímní výsledky listopadové karantény. Kancléřka opět vyzvala veřejnost, aby se vzdala soukromých oslav a také cestování, pokud to není nezbytně nutné. Podmínky karantény, která je v polovině plánované délky, se zatím měnit nebudou.

Angela Merkelová
doporučujeme

"Dobrá zpráva je, že jsme zastavili exponenciální růst," řekla Merkelová. "Od cíle v podobě méně než 50 případů na 100.000 obyvatel za sedm dní jsme ale ještě daleko," dodala. Nyní je podle Merkelové Německo na úrovni 140 nakažených na 100.000 obyvatel za sedm dní. Bavorský premiér Markus Söder rovněž považuje za nezbytné dostat se pod padesátku. "Jinak počty nakažených opět rychle vystoupají," uvedl.

O zpomalující se dynamice šíření infekce na tiskové konferenci hovořil i berlínský primátor Michael Müller, podle kterého je ale situace stále znepokojující. "Poprvé máme v Berlíně tisícovku nakažených, kteří ve stejnou dobu leží v nemocnicích," řekl s tím, že to vytváří značný tlak na kliniky v téměř čtyřmilionové metropoli.

Bavorský premiér Söder upozornil, že stále není možné vytrasovat všechny případy nákazy. Trasování přitom považuje za klíčové.

Merkelová poděkovala veřejnosti za dodržování karanténních opatření, zároveň ale zdůraznila, že je nutné v omezeních pokračovat. "Každé setkání, které se neuskuteční, je správným krokem vpřed," uvedla.

Podle Merkelové by se měl do izolovat každý, kdo pocítí příznaky podobné nemoci covid-19, lékař pak rozhodne, zda je vhodné podstoupit test.

Zopakovala, že je nadále prioritou udržet otevřené školy. Zemským premiérům podle médií předem navrhla plošné rozšíření roušek i na výuku, ti ale žádné změny dnes přijmout nechtěli. Úprava karanténních opatření se tak očekává za týden 23. listopadu. Podle Södera je ale jen malá naděje, že se do konce listopadu podaří dostat situaci zcela pod kontrolu a že vše již bude dobré.

K tématu škol Söder řekl, že je potřeba si položit otázku, zda udržení jejich provozu "stůj co stůj" v místech největšího šíření koronaviru je skutečně tou nejlepší cestou. Tomuto tématu se proto chce věnovat za týden.

Söder se také vyjádřil k nadcházejícím vánočním svátkům. Řekl, že Vánoce mu dělají menší starosti než oslavy konce roku. Se svými kolegy a kancléřkou chce za týden jednat i o prázdninovém lyžování. Německá média v posledních dnech uváděla, že pokud Němci nebudou moci odjet na sjezdovky do zahraničí, povede to k výraznému domácímu zájmu o německé Alpy, což povede ke kapacitním a logistickým problémům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Omezení při cestování na Slovensko se nebude týkat ani dopravců

04.12.2020 19:31 Aktualizováno Zpřísnění podmínek při cestách na Slovensko z rizikových zemí včetně Česka v souvislosti s…

Řecký premiér Mitsotakis porušil koronavirová pravidla výletem do hor

04.12.2020 17:12 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se stal terčem kritiky kvůli výletu na kole do hor, kterým patrně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama