Katalánský parlament přijal rezoluce kritizující monarchii, nastal rozkol mezi separatisty

Katalánský parlament, v němž mají většinu separatistické strany, přijal v pátek rezoluce, které kritizují španělskou monarchii i krále a vyzývají k pokračování snah o nezávislé Katalánsko. Tyto dokumenty v pondělí vyšly v místním oficiálním věstníku, ovšem bez nejvíce ožehavých pasáží.

To způsobilo další rozkol mezi dvěma hlavními separatistickými stranami a mezi předsedou regionální vlády Quimem Torrou a šéfem katalánského parlamentu Rogerem Torrentem.

Podle deníku El Periódico se tak v pondělním vydání věstníku objevily rezoluce bez zmínky o "delikventní monarchii", "ustavení katalánské republiky" či kritice "krále Felipeho VI. a celé bourbonské dynastie za desetiletí beztrestnosti a nezákonného obohacování".

Katalánský premiér Torra dnes vyzval Torrenta, aby odvolal generálního tajemníka parlamentu Xaviera Mura a aby rezoluce byly zveřejněny v plném znění. Muro se hájí tím, že před přijetím dokumentů právníci parlamentu upozorňovali na kontroverzní pasáže, které odporují dřívějším verdiktům ústavního soudu.

Kvůli podobným dokumentům, které katalánský parlament přijal v roce 2017, skončila ve vězení mimo jiné bývalá šéfka tohoto regionálního zákonodárného sboru Carme Forcadellová. Ta dostala v procesu s několika členy bývalého vedení Katalánska loni v říjnu 11 let a šest měsíců vězení za vzpouru kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti tohoto regionu na severovýchodě Španělska z roku 2017.

Páteční mimořádné zasedání katalánského parlamentu inicioval Torra několik dnů poté, co bývala hlava Španělska a nyní emeritní král Juan Carlos I. oznámil odchod ze země. Učinil tak dva měsíce poté, co španělská prokuratura nejvyššího soudu začala předběžně vyšetřovat, zda se mohl dopustit trestného činu korupce či finančního podvodu v případě zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii.

Někteří, včetně katalánských separatistů, označili odchod Juana Carlose I. do ciziny za útěk před justicí, ač monarcha slíbil, že bude justici k dispozici. Místo nynějšího pobytu krále, který vládl čtyři dekády do roku 2014, oficiálně známé není. Místní média spekulovala o Portugalsku, Dominikánské republice, Spojených arabských emirátech a naposledy o Novém Zélandu.

Podle průzkumu veřejného mínění, který o víkendu zveřejnil deník El Mundo, 70 procent Španělů považuje za velmi či dost důležitou roli, kterou Juan Carlos I. sehrál při přechodu Španělska k demokracii po konci diktatury Franciska Franka. Osmdesát procent dotázaných si ale také myslí, že by měl před soudy vysvětlit podezření z daňových úniků a korupce.

Nyní dvaaosmdesátiletý Juan Carlos I., který ze země odešel bez manželky Sofie, se ve Španělsku léta těšil respektu u široké veřejnosti a byl velmi oblíbený, mimo jiné pro své nestranné vystupování a neokázalý styl. Ke konci úřadování si ale pokazil pověst výlety na lov do Afriky v době, kdy jeho zemi postihla ekonomická krize. Tehdy mu také média přestala "tolerovat" jeho mimomanželské aféry. Trůnu se vzdal v červnu 2014 ve prospěch svého syna, který měl napravit pověst monarchie pošramocenou tehdy i korupční kauzou králova zetě.

Související

Španělsko, ilustrační fotografie.

Ve Španělsku rychle přibývá nakažených, Katalánsko zavírá noční podniky

Španělsko zažívá rychlý růst počtu lidí nakažených koronavirem a některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal dnes list El País.
Katalánsko, ilustrační foto

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající covidová opatření

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající opatření, která v tomto španělském regionu platila kvůli pandemii covidu-19 v různé formě od loňského jara. Mimo jiné se tak opět budou moci z plné kapacity zaplnit fotbalové stadiony i vnitřní prostory restaurací. Informují o tom místní média. Podle katalánského deníku La Vanguardia má tento region mírné zpoždění v uvolnění opatření oproti mnoha jiným oblastem Španělska.

Více souvisejících

Katalánsko Quim Torra (Katalánsko) Král Juan Carlos I. (Španělsko) Král Felipe VI. (Španělsko)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy