Kolik Britů chce odchod z EU? Království je stále rozděleno na nesmiřitelné tábory

Odchod Británie z Evropské unie si přeje 50 procent dospělých Britů, zatímco 42 procent z nich chce pokračující členství své země v bloku. Tato čísla dnes zveřejnila agentura ComRes po mimořádně rozsáhlém průzkumu se 26.000 respondenty. Brexit bez dohody v něm označilo za preferovaný scénář 20 procent dotázaných.

Přidejte svůj názor

Referendum o vystoupení Británie z EU.
doporučujeme

Podle ComRes výsledky ukazují, že naplnění výsledku brexitového referenda z června 2016 podporuje 54 procent britské veřejnosti. Toto číslo získali autoři průzkumu, když z původní statistiky vyřadili odpovědi "nevím".

Konkrétnější variantou s největší podporou bylo nicméně opět setrvání Británie v unii, neboť zastánci brexitu jsou rozděleni mezi ty, jejichž první volbou by byl odchod na základě "rozvodové" dohody, a stoupence "neřízeného" brexitu.

Odpor vůči vystoupení z EU je podle nového průzkumu nejsilnější v Londýně, Skotsku a Severním Irsku, kde je také nejvýraznější podpora pro nové brexitové referendum. Druhým významným faktorem je věk, přičemž mezi mladšími lidmi (18 až 34 let) je výrazně větší podíl odpůrců brexitu.

Pro odchod z EU se Britové roku 2016 v referendu vyslovili poměrem 52 procent ku 48, ani více než tři roky poté ale není jasné kdy, za jakých okolností nebo zda vůbec jejich země EU opustí. Do platného termínu vystoupení přitom zbývá jen 15 dní.

Průzkumy veřejného mínění z poslední doby ukazují, že žádný konkrétní postup v této věci nemá u veřejnosti většinovou podporu, napsal dnes na zpravodajském webu BBC jeden z nejuznávanějších britských politologů profesor John Curtice. Výsledky dřívějších anket podle něj nasvědčují mírné převaze odpůrců brexitu. Jak by ale dopadlo případné nové referendum, nemůže nikdo s jistotou předpovídat, dodal.

Lidé, kteří v roce 2016 hlasovali pro odchod, a ti, kteří podpořili setrvání v EU, mají podle politologa velmi odlišné preference a jen velmi malá část obou táborů od té doby změnila na členství v EU názor. "Země se zdá být stejně rozdělená, jako byla před třemi lety," uvedl Curtice.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda vybojovaná sametovou revolucí není samozřejmá, varuje Jourová

11.11.2019 22:06 Sametová revoluce přinesla před třiceti lety obyvatelům tehdejšího Československa svobodu a…

Atlantik vyplavuje několik týdnů ve Francii balíčky s čistým kokainem

11.11.2019 18:30 Už několik týdnů nacházejí obyvatelé francouzského atlantického pobřeží při procházkách na pláži…

Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů…

11.11.2019 17:39 Aktualizováno Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik…

Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

11.11.2019 17:37 Aktualizováno Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama