Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je skeptický

NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše Alberto Mingardi v komentáři pro server Politico. Politolog z Milánské univerzity doplňuje, že se psal rok 1994 a Silvio Berlusconi s velkou slávou vnesl do italské politiky reaganovskou rétoriku o reformě byrokracie.

Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Revoluce v nedohlednu

Reforma byrokracie byla tématem čtyřnásobného premiéra Berlusconiho i jeho nástupců, které se opakovaně vracelo, připomíná politolog. Odkazuje na ekonoma Nicolu Rossiho, který spočítal, že v posledních třiceti letech Itálie vedla desetkrát debatu o "reformě zjednodušující veřejnou správu", konkrétně v letech 1990, 1993, 1997, 1998, 2000, 2003, 2005, 2009 a 2014, která ale nikdy nevyústila ve skutečnou, podstatnou snahu o deregulaci.

V tomto světle je nutné posuzovat i "matku všech reforem" aktuálního italského premiéra Giuseppe Conteho, tvrdí expert. Poukazuje, že návrh schválený v úterý vládním kabinetem je prezentován jako "revoluce", která omezí byrokracii a "opět rozpohybuje zemi".

"Kéž by," píše Mingardi. Konstatuje, že Itálie je dlouhodobě považována za zemi se slabou vládou práva a přebujelými regulačními opatřeními, které odrazují investory. Index ekonomické svobody think tanku Heritage Foundation udělil zemi jen 51,3 bodů ze 100 v efektivnosti soudů, zatímco Světová banka opakovaně připomíná, jak obtížné je v Itálii získat stavební povolení (68,3/100) a jak složité je placení daní (64/100).

V Itálii existují hlasy, které tyto žebříčky odmítají coby "vynález zlého neoliberálního establishmentu", a tak politolog doporučuje zaměřit se na názor běžných lidí. Prakticky každý Ital, který vlastní nějaký majetek nebo malou živnost, vám vysvětlí, kolik povolení musí získat, i kdyby si chtěl jen mírně upravit byt či zavést inovaci do výroby, upozorňuje akademik.

"Nazvěme to 12 úkolů Maria Rossiho," (toto jméno je pro Italy něco jako Jan Novák pro Čechy, pozn. redaktora) pokračuje Mingardi. Jedním z nich podle něj je získání povolení A-38 v bludišti budov, kde úředníci neustále posílají občany z jedné kanceláře do druhé a hledají dokument, na který navazují další a další a mezi nimi je možná i ten skutečně potřebný.

Tento problém se ale Conteho vláda řešit nerozhodla, podivuje se politolog. Vysvětluje, že namísto usnadnění života firmám chce zjevně zjednodušit život úředníkům, a tak navržený plán o 48 odstavcích řeší mnoho otázek, a přestože obsahuje některá zlepšení, například zavedení elektronického řízení pro výstavbu nových budov, jeho jádro se týká státních zakázek a veřejných tendrů.

Účet má zaplatit EU   

Italská vláda chce podle odborníka usnadnit zadávání zakázek bez patřičného výběrového řízení, které bude nutné pouze při hodnotě 5 milionů eur (zhruba 130 milionů korun), přičemž pod tuto částku lze oslovit maximálně pět dodavatelů, navíc pod částku 150 tisíc eur (zhruba 4 miliony korun) bude možné projekt přidělit přímo, nastiňuje Mingardi. To podle něj není cesta k nastartování italské ekonomiky, pokud tedy nevěříte představě, že růst podnítí pouze veřejné služby.

"Nečekejte skutečnou změnu od toho, co je koneckonců pouze další dlouhý, složitý zákon," píše politolog. Soudí, že skutečnou deregulaci v Itálii by mohl přinést pouze jasná, jednoduchá, konkrétní legislativa, která usnadní život firmám tím, že jasně ukáže, kdo jsou jejich partneři ve veřejné správě.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je třeba usměrnit procesy a břemeno odůvodňování zamítnutí povolení by mělo být přeneseno pouze na stát, nabádá Mingardi. Obává se však, že k takové reformě je třeba politický kapitál a odvaha, stejně jako jasná vize o budoucnosti země, přičemž Conteho vláda nevykazuje, že by cokoliv z toho měla.

"Zjednodušení" regulace je ve skutečnosti eufemismus pro přinucení lidí a firem k převzetí odpovědnosti, implikuje více pravomocí pro jedince a podnikatele, méně pro vládu, připomíná politolog. Dodává, že nejde pouze o správně napsané zákony, ale také o jasnou ideologickou volbu, která jde ovšem proti směřování Conteho, jehož vláda vidí koronavirovou krizi jako příležitost k posílení spoléhání Italů na stát, což živí stále rostoucí očekávání vládní pomoci, kterou má zafinancovat fond EU pro ekonomické zotavení.

"Berlusconiho reaganovský jazyk skončil pouze u slov," připomíná akademik. S ohledem na zkušenosti s Conteho vládou neočekává, že by tomu tentokrát bylo jinak.  

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matovič pobouřil Ukrajince žertem o Zakarpatské Ukrajině, dnes se omluvil

04.03.2021 21:21 Slovenský premiér Igor Matovič se dnes omluvil Ukrajině za svůj žert, že Rusku za dodávky vakcíny…

Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a ruskou…

04.03.2021 21:15 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 20:50 Aktualizováno V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

Evropská komise zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže

04.03.2021 19:49 Evropská komise pravděpodobně oficiálně obviní americkou technologickou společnost Apple z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama