Obyvatelé Paříže musejí odolat pokušení vyjít si za dnešního krásného počasí na procházku. Úřady jim připomínají, aby během karantény nařízené kvůli koronaviru zůstali doma, i když přišlo jaro a venku hřeje slunce. Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, ve Francii podlehlo 7560 lidí.
Ve Francii, podobně jako v dalších evropských zemích, lidé smějí byt opustit jen tehdy, pokud jdou nakupovat nebo k lékaři. Když to jde, mají pracovat z domova. Restaurace, kavárny, bary a obchody s výjimkou těch, které jsou pro lidi nutné k životu, jsou zavřené. Tato striktní opatření platí od 17. března do 15. dubna. Je pravděpodobné, že jich platnost bude ještě prodloužena, píše dnes agentura Reuters.
Hosty debatních pořadů, které dnes vysílaly francouzské televize, znepokojily záběry, na nichž se mnoho Pařížanů procházelo po březích Seiny, běhalo po chodnících a ulicích bez aut a užívalo si slunečného počasí.
A la Villette à Paris ce dimanche, le confinement semble mieux respecté que la veille pic.twitter.com/htr93RbjCy
— BFMTV (@BFMTV) April 5, 2020
"Když vidíme takové záběry, když vidíme takové chování, je to něco nepochopitelného," řekl v televizi BFM TV Jean Rottner, předseda regionálního shromáždění těžce zasažené francouzské oblasti Grand-Est. Valérie Pécresseová, šéfka středofrancouzského regionu Ile-de-France, kam spadá i Paříž, řekla, že situace v Paříži je stále příliš vážná na to, aby se začalo uvažovat o uvolňování omezení svobody pohybu. "Zůstaňte co nejvíce doma," vyzvala obyvatele.
Dva rychlovlaky TGV dnes převezly další pacienty, kteří vyžadují intenzivní péči, z oblasti Paříže do nemocnic v Bretani. Zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon v sobotu informoval, že z oblastí nejhůře zasažených koronavirem bylo do jiných částí Francie převezeno 566 nemocných.
Agentura AP napsala, že francouzský centralizovaný stát se silným prezidentským úřadem usnadňuje mimořádné přesuny pacientů z jednoho konce země na druhý, a dokonce i do zámořských území. Epidemie ale také odhalila slabiny francouzského systému státních nemocnic, které v uplynulých desetiletích zažily omezování nákladů.
Když prezident Emmanuel Macron přišel navštívit jednu z pařížských nemocnic, která se potýká s náporem nemocných nakažených koronavirem, jeden z tamních neurologů ho vyzval k masivním investicím do zdravotnictví. "Když šlo o záchranu Notre Dame, mnoho lidí bylo dojatých," řekl šéfovi Elysejského paláce lékař François Salachas.
Připomněl slavnou pařížskou katedrálu, kterou před rokem silně poničil požár. Veřejně financované i soukromé instituce vzápětí poté přislíbily velkou finanční pomoc na opravu jednoho ze symbolů francouzské metropole. "Tentokrát jde o záchranu veřejných nemocnic, které hoří stejnou rychlostí skoro jako Notre Dame," řekl Salachas.
Podle AP si mnoho lidí ve Francii myslí, že Macron neodhadl, jak tvrdě koronavirus jeho zemi zasáhne. Podobná kritika se snesla i na hlavy lídrů jiných zemí, například Spojených států nebo Brazílie.
V únoru během návštěvy Neapole Macron několikrát políbil italského premiéra na znamení, že se není čeho dát. Tou dobou se už nákaza šířila po Francii, ale kvůli omezenému testování o tom zdravotnické úřady ještě nevěděly. Začátkem března vyrazil s manželkou do divadla v Paříži a majitel scény na twitteru napsal, že prezident chtěl ukázat, že "život jde dál". A ještě v první půlce března, kdy si koronavirus už vybíral obrovskou daň v Itálii, se ve Francii konalo první kolo obecních voleb. První dáma Brigitte Macronová se procházela po březích Seiny, které byly plné Pařížanů užívajících si slunce i přesto, že už platila doporučení ohledně bezpečných odstupů.
A teprve 16. března Macron obrátil a vyhlásil válku koronaviru i celostátní karanténu. O týden později se poprvé objevil s rouškou na obličeji v polní nemocnici ve východofrancouzských Mylhúzách, které se staly jedním z epicenter nákazy v zemi.
Související

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci
Francie , Emmanuel Macron , Paříž , Počasí , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 2 hodinami

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 3 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 4 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 5 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 6 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 8 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
včera
Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.
Zdroj: Libor Novák