Krásné počasí komplikuje boj s koronavirem. Jak udržet lidi doma?

Obyvatelé Paříže musejí odolat pokušení vyjít si za dnešního krásného počasí na procházku. Úřady jim připomínají, aby během karantény nařízené kvůli koronaviru zůstali doma, i když přišlo jaro a venku hřeje slunce. Nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, ve Francii podlehlo 7560 lidí.

Paříž, ilustrační foto

Ve Francii, podobně jako v dalších evropských zemích, lidé smějí byt opustit jen tehdy, pokud jdou nakupovat nebo k lékaři. Když to jde, mají pracovat z domova. Restaurace, kavárny, bary a obchody s výjimkou těch, které jsou pro lidi nutné k životu, jsou zavřené. Tato striktní opatření platí od 17. března do 15. dubna. Je pravděpodobné, že jich platnost bude ještě prodloužena, píše dnes agentura Reuters.

Hosty debatních pořadů, které dnes vysílaly francouzské televize, znepokojily záběry, na nichž se mnoho Pařížanů procházelo po březích Seiny, běhalo po chodnících a ulicích bez aut a užívalo si slunečného počasí.

"Když vidíme takové záběry, když vidíme takové chování, je to něco nepochopitelného," řekl v televizi BFM TV Jean Rottner, předseda regionálního shromáždění těžce zasažené francouzské oblasti Grand-Est. Valérie Pécresseová, šéfka středofrancouzského regionu Ile-de-France, kam spadá i Paříž, řekla, že situace v Paříži je stále příliš vážná na to, aby se začalo uvažovat o uvolňování omezení svobody pohybu. "Zůstaňte co nejvíce doma," vyzvala obyvatele.

Dva rychlovlaky TGV dnes převezly další pacienty, kteří vyžadují intenzivní péči, z oblasti Paříže do nemocnic v Bretani. Zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon v sobotu informoval, že z oblastí nejhůře zasažených koronavirem bylo do jiných částí Francie převezeno 566 nemocných.

Agentura AP napsala, že francouzský centralizovaný stát se silným prezidentským úřadem usnadňuje mimořádné přesuny pacientů z jednoho konce země na druhý, a dokonce i do zámořských území. Epidemie ale také odhalila slabiny francouzského systému státních nemocnic, které v uplynulých desetiletích zažily omezování nákladů.

Když prezident Emmanuel Macron přišel navštívit jednu z pařížských nemocnic, která se potýká s náporem nemocných nakažených koronavirem, jeden z tamních neurologů ho vyzval k masivním investicím do zdravotnictví. "Když šlo o záchranu Notre Dame, mnoho lidí bylo dojatých," řekl šéfovi Elysejského paláce lékař François Salachas.

Připomněl slavnou pařížskou katedrálu, kterou před rokem silně poničil požár. Veřejně financované i soukromé instituce vzápětí poté přislíbily velkou finanční pomoc na opravu jednoho ze symbolů francouzské metropole. "Tentokrát jde o záchranu veřejných nemocnic, které hoří stejnou rychlostí skoro jako Notre Dame," řekl Salachas.

Podle AP si mnoho lidí ve Francii myslí, že Macron neodhadl, jak tvrdě koronavirus jeho zemi zasáhne. Podobná kritika se snesla i na hlavy lídrů jiných zemí, například Spojených států nebo Brazílie.

V únoru během návštěvy Neapole Macron několikrát políbil italského premiéra na znamení, že se není čeho dát. Tou dobou se už nákaza šířila po Francii, ale kvůli omezenému testování o tom zdravotnické úřady ještě nevěděly. Začátkem března vyrazil s manželkou do divadla v Paříži a majitel scény na twitteru napsal, že prezident chtěl ukázat, že "život jde dál". A ještě v první půlce března, kdy si koronavirus už vybíral obrovskou daň v Itálii, se ve Francii konalo první kolo obecních voleb. První dáma Brigitte Macronová se procházela po březích Seiny, které byly plné Pařížanů užívajících si slunce i přesto, že už platila doporučení ohledně bezpečných odstupů.

A teprve 16. března Macron obrátil a vyhlásil válku koronaviru i celostátní karanténu. O týden později se poprvé objevil s rouškou na obličeji v polní nemocnici ve východofrancouzských Mylhúzách, které se staly jedním z epicenter nákazy v zemi.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 15:45 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Macron má představit novou vládu, v čele diplomacie asi velvyslankyně z…

20.05.2022 15:33 Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil dnes odpoledne představit složení nové vlády. Na…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 14:37 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

V Belgii budou moci do Evropského parlamentu volit už šestnáctiletí lidé

20.05.2022 12:00 Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou…

Německý resort obrany počítá s darováním tanků Česku

20.05.2022 09:36 Německé ministerstvo obrany v dopise určeném představitelům Spolkového sněmu přiblížilo podrobnosti…

Evropská komise zažalovala Česko za to, že nevynucuje pravidla pro…

19.05.2022 17:47 Aktualizováno Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová…

Europoslanci chtějí tribunál pro zločiny z Ukrajiny a sankce pro Schrödera

19.05.2022 15:50 Aktualizováno Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali ke zřízení zvláštního tribunálu, který má vyšetřit…

Ve Finsku nebudou jaderné zbraně, ani základny NATO, ujistila premiérka

19.05.2022 12:15 Finsko po NATO nechce, aby na jeho území rozmisťovalo jaderné zbraně nebo zřizovalo vojenské…

Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů v Německu proti covidu podle…

19.05.2022 12:00 Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů proti nemoci covid-19 v Německu platí a není v rozporu se…

Scholz: Rusko nesmí válku vyhrát, Ukrajina a Německo nikdy nepřijmou…

19.05.2022 10:18 Rusko nesmí válku na Ukrajině vyhrát a Ukrajina a také Německo nikdy nepřijmou podmínky zastavení…

Související:

Právě se děje

reklama