Kurz se dopálil kvůli Západu. Vyčetl mu aroganci k východu EU

Aroganci západoevropských zemí vůči státům z východní části Evropské unie včetně České republiky kritizoval bývalý a zřejmě i budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz. V rozhovoru poskytnutém německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung označil za správné, aby Brusel trval na dodržování právního státu ve všech členských zemích, varoval ale před tím, aby se západní Evropa na východ dívala svrchu.

Sebastian Kurz
doporučujeme

"Je to západní arogance, která tu částečně existuje, která posiluje pocit křivdy ve východní Evropě a která bohužel u části obyvatel západní Evropy vede k tomu, že se na Východoevropany dívají svrchu," řekl Kurz.

Evropská unie podle Kurze musí tlačit na všechny členské země, aby dodržovaly zásady právního státu. "To je základ EU," zdůraznil. "To, že se během migrační krize některé státy pokoušely jiné přinutit k politice otevřených dveří, ale příkopy v Evropě jistě prohloubilo," dodal bývalý rakouský kancléř, který nyní jedná o složení nové vlády.

Chybou by podle Kurze bylo předstírat, že "protievropské myšlenky" pocházejí jen z východní části EU. "Jsou také na Západě - i když díky bohu ne ve většině. Ale když udělá Východoevropan nějaký návrh, tak to není automaticky očerňování EU. A ne každý návrh zakládajícího člena (EU) je automaticky odvážným evropských přístupem," zdůraznil Kurz.

Podle něj se často v EU měří v případě západních a východním členů dvojím metrem. Jako příklad uvedl nedávné rozhodnutí nezahájit přístupová jednání se Severní Makedonií a s Albánií, které označil za "naprosto špatné". Upozornil, že proti se tentokrát nepostavily státy východní části Evropy, kterým se často vytýká, že jsou "protievropské". Zahájení rozhovorů se dvěma balkánskými státy zablokovala především Francie, výhrady ale mělo i Dánsko a Nizozemsko.

Předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) v rozhovoru také ocenil, jak se zemím takzvané visegrádské čtyřky (V4; Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) daří hospodářsky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda premiéra Palmeho zůstane záhadou, Švédsko nebude případ znovu…

30.09.2020 16:21 Případ dosud neobjasněné vraždy švédského premiéra Olofa Palmeho z roku 1986 nebude znovu otevřen.…

Jourová trvá na výroku o Orbánovi, maďarská ministryně označila zprávu EK…

30.09.2020 16:01 Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová trvá na svém výroku, že maďarský premiér Viktor Orbán…

Litevský prezident si přeje unijní sankce proti Lukašenkovi

30.09.2020 15:49 Aktualizováno Litevský prezident Gitanas Nauséda vybídl Evropskou unii, aby sankce uvalila i přímo na běloruského…

Na Slovensku bude od čtvrtka nouzový stav, hromadné akce se úplně neomezí

30.09.2020 14:52 Na Slovensku bude od čtvrtka kvůli šíření koronaviru platit nouzový stav, prozatím byl vyhlášen na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama