Lidé na Kypru demonstrovali proti korupci a omezením, policie zasáhla

Policie dnes na Kypru rozháněla účastníky protestů proti korupci a protikoronavirovým omezením vodním dělem a slzným plynem. S odkazem na svědky z místa o tom informovala agentura Reuters. Demonstrace u středověkých hradeb v hlavním městě Nikósii se zúčastnilo několik set lidí. Nejméně jeden člověk, který tvrdí, že ho policie zasáhla do hlavy, byl převezen do nemocnice.

Použití násilných prostředků vůči protestujícím není na Kypru obvyklé. Úřady dnešní shromáždění nepovolily a jako důvod uvedly protikoronavirová omezení. Za stávajících opatření mohou obyvatelé Kypru opustit dvakrát za den bydliště, aby si vyřídili nutné záležitosti.

Kyperskou společností zmítá kauza údajné korupce týkající se programu udělování pasů výměnou za investici v objemu alespoň dvou milionů eur (asi 51,5 milionu Kč) do místní nemovitosti. Kyperská vláda začala tuto možnost nabízet v roce 2013 v souvislosti s finanční krizí. Zájemce o pas kromě toho musel splnit několik dalších podmínek, včetně daru 100.000 eur (2,6 milionu Kč) vládnímu rozvojovému fondu, a mít čistý trestní rejstřík.

Kyperská vláda program náhle ukončila v listopadu loňského roku, když se jeden novinář vydával za zástupce fiktivního čínského investora odsouzeného za praní špinavých peněz a skrytou kamerou natočil předsedu parlamentu, který i přesto dal najevo, že zařízení pasu nebude problém.

Přestože program byl již ukončen, stále budí rozruch a opoziční politici, novináři nebo lidé na sociálních sítích poukazují na zakořeněnou korupci.

"Rozdělení a korupce jdou ruku v ruce," hlásal dnes transparent jednoho z protestujících v odkazu na přetrvávající rozdělení Kypru. Na dalším transparentu byl obrázek kyperského pasu a heslo 'Tohle je kapitalismus. Hloupé!'.

Související

Vítek, Radovan

Soud na Kypru zmrazil Vítkovi majetek za 13 miliard, tvrdí německý server

Podle německého ekonomického deníku Handelsblatt nařídil kyperský soud bankám zmrazit majetek českého miliardáře Radovana Vítka v hodnotě 13 miliard Kč. Věc má údajně souvislost s Vítkovou investiční a realitní společností Czech Property Investments (CPI) a jeho spory s někdejšími partnery.

Více souvisejících

Kypr Demonstrace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy