Lidé na Kypru demonstrovali proti korupci a omezením, policie zasáhla

Policie dnes na Kypru rozháněla účastníky protestů proti korupci a protikoronavirovým omezením vodním dělem a slzným plynem. S odkazem na svědky z místa o tom informovala agentura Reuters. Demonstrace u středověkých hradeb v hlavním městě Nikósii se zúčastnilo několik set lidí. Nejméně jeden člověk, který tvrdí, že ho policie zasáhla do hlavy, byl převezen do nemocnice.

Kyperská policie rozháněla protesty vodním dělem a slzným plynem
doporučujeme

Použití násilných prostředků vůči protestujícím není na Kypru obvyklé. Úřady dnešní shromáždění nepovolily a jako důvod uvedly protikoronavirová omezení. Za stávajících opatření mohou obyvatelé Kypru opustit dvakrát za den bydliště, aby si vyřídili nutné záležitosti.

Kyperskou společností zmítá kauza údajné korupce týkající se programu udělování pasů výměnou za investici v objemu alespoň dvou milionů eur (asi 51,5 milionu Kč) do místní nemovitosti. Kyperská vláda začala tuto možnost nabízet v roce 2013 v souvislosti s finanční krizí. Zájemce o pas kromě toho musel splnit několik dalších podmínek, včetně daru 100.000 eur (2,6 milionu Kč) vládnímu rozvojovému fondu, a mít čistý trestní rejstřík.

Kyperská vláda program náhle ukončila v listopadu loňského roku, když se jeden novinář vydával za zástupce fiktivního čínského investora odsouzeného za praní špinavých peněz a skrytou kamerou natočil předsedu parlamentu, který i přesto dal najevo, že zařízení pasu nebude problém.

Přestože program byl již ukončen, stále budí rozruch a opoziční politici, novináři nebo lidé na sociálních sítích poukazují na zakořeněnou korupci.

"Rozdělení a korupce jdou ruku v ruce," hlásal dnes transparent jednoho z protestujících v odkazu na přetrvávající rozdělení Kypru. Na dalším transparentu byl obrázek kyperského pasu a heslo 'Tohle je kapitalismus. Hloupé!'.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Evropská unie žádá po USA, aby uvolnily vývoz vakcíny AstraZeneca

06.03.2021 12:48 Evropská komise chce po Spojených státech, aby povolily vývoz vakcíny proti koronaviru od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama