Lotyšsko zakázalo sedm ruských televizí, šéfuje jim propagátor anexe Krymu

Lotyšsko oznámilo, že v zemi zakázalo další vysílání ruským státem kontrolované televize RT, dokud šéfem stanice zůstane Dmitrij Kiseljov. Ten se kvůli své roli při propagování ruské anexe Krymu stal terčem sankcí Evropské unie. Uvedla to agentura AP s tím, že lotyšská mediální rada zakázala sedm televizních kanálů patřících do mnohajazyčné sítě RT.

Rada své rozhodnutí odůvodnila i tím, že RT se snaží líčit Lotyšsko jako zkrachovalý stát a že lotyšské bezpečnostní složky pokládají RT za nejvlivnější nástroj ruské propagandy na západě Evropy. O svém rozhodnutí hodlá vyrozumět obdobné rady v dalších zemích Evropské unie a vybídnout je, aby také RT zakázaly.

"Gratulujeme lotyšské tajné službě a mediální radě, že konečně jsou s to chránit arabsky a španělsky mluvící komunitu v Lotyšsku před RT," ironicky uvedla televize v narážce na skutečnost, že zákaz se vztahuje i na vysílání RT v arabštině a španělštině. Kiseljov řekl ruské agentuře RIA, že zákaz "představuje ukazatel hlouposti a ignorance lotyšských úřadů, zaslepených nenávistí k Rusku".

RT, dříve známá jako Russia Today, je v Pobaltí široce vnímána jako nástroj, který se snaží šířit vliv Kremlu v regionu, kde žije početná ruská menšina. V dřívějších letech Lotyšsko a také sousední Litva načas zakázaly vysílání dalších ruských státních televizí, připomněla AP. Agentura Reuters dodala, že asi 30 procent obyvatel pobaltské země hovoří rusky jako svou mateřštinou. Samo Lotyšsko spustilo vlastní televizní vysílání v ruštině.

Související

Více souvisejících

lotyšsko RT (dříve Russia Today) Rusko

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy