Macron varuje před ruskou hrozbou, zároveň ho bere za spojence

Rusko je pro Severoatlantickou alianci v určitých ohledech hrozbou, také je ale v některých oblastech spojencem. Naproti tomu jasným nepřítelem je terorismus. Na závěr summitu NATO to dnes uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Společné prohlášení lídrů hovoří o ohrožení euroatlantické bezpečnosti v podobě "agresivních" ruských kroků.

Emmanuel Macron
doporučujeme

Podle Macrona by lídři aliančních zemí měli ve světle londýnského setkání vzít v potaz, že hrozby se za 30 let změnily. "Vývoj amerického postoje z posledních let se ukazuje jako trvalý a ospravedlňuje nalezení nové rovnováhy v alianci," citoval francouzskou hlavu státu web Franceinfo.

Macron si na závěrečné tiskové konferenci položil otázku, kdo je v současnosti nepřítelem NATO. Rusko by podle něj do této kategorie všichni nezařadili. "V jistých oblastech je hrozbou, z geografického pohledu je sousedem a v jistých oblastech je také partnerem," řekl. "Zato terorismus je naším nepřítelem," dodal.

Francouzský prezident nedávno rozvířil debatu o budoucnosti NATO, když hovořil o alianci ve stavu "mozkové smrti" způsobeném nedostatkem vůdcovství ze strany Spojených států. Napjatý je aktuálně nejen jeho vztah s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale také s jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dnes Macron mimo jiné uvedl, že s Tureckem nelze dosáhnout shody ohledně definice terorismu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zápolí s koronavirem. Za den přibylo přes 19 tisíc nakažených

31.10.2020 09:05 Německo ohlásilo za minulých 24 hodin 19.059 nových případů nákazy koronavirem, což je znovu více…

Slovensko plošně testuje na covid. Jsou potíže, tvoří se dlouhé fronty

31.10.2020 08:35 Dlouhé fronty a problémy provázely dnes ráno na Slovensku zahájení plošného testování obyvatel na…

Ničivé zemětřesení v Turecku a Řecku: Mrtvých přibývá, tsunami odnášela…

31.10.2020 07:57 Už 24 mrtvých a více než 800 zraněných evidují v Turecku v důsledku pátečního zemětřesení, které…

Zemětřesení v Turecku a Řecku: 19 mrtvých a stovky zraněných, tsunami a…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama