Macronův spojenec byl obviněn v kauze fiktivních asistentů

Předseda francouzské centristické strany MoDem François Bayrou byl v pátek večer obviněn, že se podílel na zpronevěře veřejných prostředků, vyplácených fiktivním asistentům poslanců Evropského parlamentu za MoDem. Tato strana je spojencem Republiky v pohybu prezidenta Emmanuela Macrona a stíhání by mohlo oslabit Bayrouovu pozici mezi koaliční většinou, napsala dnes agentura AFP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Emmanuel Macron
doporučujeme

Osmašedesátiletý starosta města Pau je po Sylvii Goulardové a Marielle de Sarnezové dalším předním politikem, který v této aféře čelí obvinění. Předseda MoDem po deset hodin vypovídal před třemi vyšetřujícími soudkyněmi, které mají případ na starosti.

"Toto obvinění, které bylo předem ohlášeno v novinách, bylo vzneseno navzdory všem předloženým důkazům (o nevině)," řekl AFP Bayrouův obhájce Pierre Cornut-Gentille. "Další vyšetřování ukáže, že je zcela neopodstatněné," prohlásil.

V kauze už bylo od půlky listopadu obviněno několik předních politiků centristické strany, včetně bývalé viceprezidentky centrální banky Sylvie Goulardové, která byla také kandidátkou Francie na členku Evropské komise. Vyšetřující soudkyně se domnívají, že Bayrou byl odpovědný za systém fiktivních asistentů, který sloužil k financování strany.

Bayrouova podpora pomohla v květnu 2017 Macronovi do Elysejského paláce a Bayrou byl poté jmenován ministrem spravedlnosti. O několik týdnů později však musel odstoupit kvůli začínajícímu vyšetřování, které si později vyžádalo i demise jeho kolegyň, ministryň obrany a pro evropské záležitosti Goulardové a de Sarnezové.

MoDem není jediná strana, která čelí vyšetřování kvůli údajnému fiktivnímu zaměstnávání v EP. Obdobným podezřením čelí i krajní levice a pravice, tedy Nepodrobená Francie a Národní sdružení (dříve Národní fronta), včetně její předsedkyně Marine Le Penové.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropané ohrožují migranty. Přenáší na ně virus HIV

27.01.2020 22:20 Aktualizováno Už více než týden plní domácí i světová média zprávy o čínském koronaviru. Na pozadí boje se…

Doba na budoucí jednání s Británií je extrémně krátká, varuje Barnier

27.01.2020 22:18 Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně…

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic

27.01.2020 21:24 Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních…

Babiš v Osvětimi: Holokaust nespadl z nebe, svět se potýká s vlnou…

27.01.2020 19:30 Nejdůležitějším poselstvím z připomínek 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama