Madrid rozšířil oblast s restrikcemi. Podle vlády to nestačí, chce uzavřít celou metropoli

Španělská metropole Madrid dnes rozšířila dosavadní částečnou uzávěru města o dalších osm čtvrtí, čímž počet oblastí s omezeným pohybem obyvatel stoupnul na 45. Oznámil to dnes Antonio Zapatero, který vede tým odpovídající za řešení epidemie v hlavním městě. Španělská vláda doporučila uzavřít celé město, uvedla agentura DPA.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V oblasti s restrikcemi pohybu se po dnešku bude nacházet přes milion obyvatel. Opatření se vztahuje na oblasti, kde bylo v uplynulých 14 dnech zaznamenáno více než 1000 nově nakažených na 100.000 obyvatel, píše El País. Pro srovnání: v Česku je toto číslo 229, v Německu pouze 13.

Ministr zdravotnictví ve španělské levicové vládě Salvador Illa na tiskové konferenci vyjádřil s opatřeními nesouhlas. Kabinet doporučil vedení metropole, aby uzavřelo veškeré oblasti s více než 500 nakaženými na 100.000 lidí za uplynulých 14 dnů. V praxi by to znamenalo dát do karantény celou metropoli se 3,3 milionu obyvatel.

zdroj: YouTube

Tuto radu ovšem vedení Madridu, kde mají převahu konzervativci, patrně nevyslyší. Vůdkyně madridského regionu Isabela Díazová Ayusová uzávěru celé metropolitní oblasti s 6,6 milionu obyvatel označila kvůli hospodářským dopadům až za "poslední možnost".

Podle kritiků Ayusová v boji s pandemií selhala, mnohá opatření přišla pozdě či byla nedostatečně důrazná. Problémy má město také při trasování nakažených a též s nedostatečnými testovacími kapacitami. Zdravotnictví je přitom už nyní na hranici kolapsu, místa na jednotkách intenzivní péče jsou v Madridu téměř zaplněna.

Španělsko patří s více než 700.000 nakaženými a přibližně 31.000 zemřelými s covidem-19 k nejhůře postiženým zemím Evropy. Až třetina všech nakažených ve druhé vlně epidemie momentálně připadá na Madrid. Vedení metropole proto ve čtvrtek požádalo centrální vládu, aby pomohla situaci zvládnout vysláním vojáků, policistů a lékařů z dalších částí země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců…

27.10.2020 10:15 Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi…

Odpůrci covidových restrikcí rabovali v Turíně a Miláně, policie nasadila…

27.10.2020 10:05 V Itálii vyšli v desítce měst do ulic demonstranti nespokojení se zpřísněním vládních opatření…

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu…

27.10.2020 09:26 V Německu panuje přesvědčení, že volební vítězství republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa…

Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

27.10.2020 08:57 Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama