Merkelová poděkovala USA za pomoc se znovusjednocením

Německo podle kancléřky Angely Merkelové Spojeným státům nikdy nezapomene, že mu pomohly se znovusjednocením. Šéfka německé vlády to dnes, tedy den před 30. výročím pádu berlínské zdi, řekla v Berlíně před jednáním s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

Šéf diplomacie USA zdůraznil, jak dobrou spolupráci obě země mají. Řadě neshod ve vzájemných vztazích se na setkání s médii oba politici vyhnuli.

"To, že jsme dnes blízcí partneři, přátelé, že Spojené státy s (prezidentem) Georgem Bushem starším nám na cestě ke znovusjednocení velmi pomohly a podporovaly nás, to samozřejmě nikdy nezapomeneme," prohlásila Merkelová, která připomněla, že velkou část svého života strávila v komunistické Německé demokratické republice (NDR).

Do té se americký ministr, který v 80. letech jako voják sloužil v Bavorsku na západě Německa, nikdy nepodíval. O to výjimečnější pro něj nyní byla návštěva míst v této části spolkové republiky. "Připomíná mi to význam vztahu mezi našimi dvěma zeměmi," uvedl Pompeo, podle něhož se oba státy společně snaží řešit řadu velkých světových problémů a budou v tom pokračovat.

"Měli bychom být nesmírně hrdí na to, co jsme společně udělali," podotkl dále ve značně jiném duchu, než se nesla třeba letošní návštěva amerického viceprezidenta Mikea Pence na mnichovské bezpečnostní konferenci. Pence na ní kritizoval vstřícný evropský přístup k Íránu, stavbu plynovod Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem nebo německé výdaje na obranu. Naproti tomu Pompeo dnes jako silná ocenil slova německé ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové o postupném navyšování výdajů Německa na obranu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté zadrželi 12 podezřelých z pašování migrantů do Británie

30.09.2020 18:24 Francouzská, britská a nizozemská policie zadržely tento týden při společné operaci dvanáct lidí,…

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

30.09.2020 17:32 Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 17:07 Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Na Slovensku bude od čtvrtka nouzový stav, hromadné akce se úplně neomezí

30.09.2020 17:00 Aktualizováno Na Slovensku bude od čtvrtka kvůli šíření koronaviru platit nouzový stav, prozatím byl vyhlášen na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama