Merkelová poděkovala USA za pomoc se znovusjednocením

Německo podle kancléřky Angely Merkelové Spojeným státům nikdy nezapomene, že mu pomohly se znovusjednocením. Šéfka německé vlády to dnes, tedy den před 30. výročím pádu berlínské zdi, řekla v Berlíně před jednáním s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

Šéf diplomacie USA zdůraznil, jak dobrou spolupráci obě země mají. Řadě neshod ve vzájemných vztazích se na setkání s médii oba politici vyhnuli.

"To, že jsme dnes blízcí partneři, přátelé, že Spojené státy s (prezidentem) Georgem Bushem starším nám na cestě ke znovusjednocení velmi pomohly a podporovaly nás, to samozřejmě nikdy nezapomeneme," prohlásila Merkelová, která připomněla, že velkou část svého života strávila v komunistické Německé demokratické republice (NDR).

Do té se americký ministr, který v 80. letech jako voják sloužil v Bavorsku na západě Německa, nikdy nepodíval. O to výjimečnější pro něj nyní byla návštěva míst v této části spolkové republiky. "Připomíná mi to význam vztahu mezi našimi dvěma zeměmi," uvedl Pompeo, podle něhož se oba státy společně snaží řešit řadu velkých světových problémů a budou v tom pokračovat.

"Měli bychom být nesmírně hrdí na to, co jsme společně udělali," podotkl dále ve značně jiném duchu, než se nesla třeba letošní návštěva amerického viceprezidenta Mikea Pence na mnichovské bezpečnostní konferenci. Pence na ní kritizoval vstřícný evropský přístup k Íránu, stavbu plynovod Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem nebo německé výdaje na obranu. Naproti tomu Pompeo dnes jako silná ocenil slova německé ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové o postupném navyšování výdajů Německa na obranu.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump si opět podal EU kvůli obchodní politice

12.11.2019 21:47 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v…

Útok před volbami: Terčem konzervativci i labouristé

12.11.2019 20:56 Aktualizováno Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických…

Migrantů bylo v říjnu o pětinu méně, oznámil Frontex

12.11.2019 20:15 Počet migrantů, kteří v říjnu překročili hranice Evropské unie, se oproti září snížil o 17 procent…

"Tsunami" na hranici s Francií. Katalánští separatisté blokovali dálnice,…

12.11.2019 20:06 Aktualizováno Francouzská a španělská policie dnes zasáhly proti asi dvěma tisícům katalánských separatistů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama