Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým elánem". Novinářům to dnes řekla podle agentury Bloomberg německá kancléřka Angela Merkelová, která se zúčastnila třídenního summitu ekonomicky silných států skupiny G7.

Biden později na tiskové konferenci uvedl, že Spojené státy obnovily svoji přítomnost na světové scéně a domnívá se, že se podařilo učinit pokrok v obnovení americké důvěryhodnosti mezi nejbližšími přáteli.

"Zvolení Joe Bidena prezidentem USA neznamená, že svět už nemá žádné problémy. Můžeme ale nyní pracovat na jejich řešení s novým elánem," prohlásila Merkelová, která ve své funkci končí a summitu G7 se jako kancléřka zúčastnila naposledy.

Biden podle svých slov využil své první zahraniční cesty od doby, kdy se ujal funkce, k navázání kontaktů s novou generací lídrů z nejsilnějších zemí světa a k užšímu sjednocení spojenců při řešení koronavirové pandemie a obchodních a pracovních praktik Číny. Třídenní setkání skupiny G7 označil za "mimořádně přínosné a založené na spolupráci".

Také další spojenci z G7 se podle agentury AP snažili vytvořit dojem, že Biden je součástí "klubu". Snažili se pomoci posílit Bidenovu mantru "Amerika je zpět" mimo jiné tím, že se přihlásili k heslu jeho kampaně "vybudujme spolu lepší svět" po pandemii, uvedla agentura.

Britský premiér Boris Johnson o Bidenovi řekl, že jsou na naprosto stejně vlně. Biden se také poprvé setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macron a oba se podle AP chovali jako staří přátelé.

S Bidenovým předchůdcem Donaldem Trumpem měla skupina napjaté vztahy. Trump také kvůli neshodám opustil například summit G7 v roce 2018 předčasně kvůli sporům o cla, v roce 2017 zase USA na summitu G7 nepodepsaly v závěrečném prohlášení bod o klimatu. Trump také prosazoval změnu formátu této skupiny a navrhoval rozšířit ji o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii. Tři poslední státy byly na letošní summit přizvány, ale Indie se účastnila kvůli špatné epidemiologické situaci na svém území jenom virtuálně.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Joe Biden

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy