Mezi mladými Evropany se podle deníku rozmáhá potravinová tíseň

Starý kontinent vstoupil do druhého roku pandemie covidu-19 se zvýšeným počtem mladých lidí, kteří mají v důsledku úbytku pracovních příležitostí problémy pokrývat výdaje na potraviny. Napsal to tento týden deník The New York Times (NYT), který se v reportáži zaměřuje především na situaci ve Francii. Problém se ale podle něj týká i dalších evropských zemí.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Nemám žádné peníze na jídlo," řekla listu 19letá vysokoškolačka Amandine Chéreauová. O své zkušenosti se podělila při návštěvě potravinové banky v centru Paříže, kde společně s ní čekaly na příděl další stovky mladých lidí.

O poslední úspory prý přišla v září poté, co kvůli pandemii přestala pracovat v restauraci a ztratila i svůj druhý zdroj příjmů v podobě hlídání dětí. Během října přešla na režim jednoho pokrmu denně a od té doby údajně zhubla skoro o deset kilogramů. Chéreauovou finančně podporuje její otec, ten si ale nemůže dovolit pokrýt výpadky v příjmech své dcery, neboť loni v létě sám přišel o práci. "Je to strašidelné. A děje se to všechno tak rychle," uvedla mladá žena.

Mnohé signály nasvědčují tomu, že její příběh zdaleka není ojedinělý. Podle NYT studenti v Evropě zažívali obavy ohledně nedostatku potravin i v minulých letech, od začátku zavádění restrikcí v boji proti covidu-19 ale fenomén výrazně zesílil.

"V momentě, kdy pandemie vstupuje do druhého roku, varují humanitární organizace v Evropě před alarmujícím vzestupem potravinové tísně mezi mladými lidmi v návaznosti na postupné uzavírání kampusů, úbytek pracovních možností a propouštění v jejich rodinách. Rostoucí část z nich čelí hladu a sílící finanční a psychologické zátěži," píše deník.

Ve Francii v loňském roce navštívilo potravinovou banku více než osm milionů lidí, zatímco o rok dříve to bylo na 5,5 milionu. Mezi mladými tam skoro čtvrtina pravidelně vynechává alespoň jedno jídlo denně, uvedl ekonomický výzkumný institut Le Cercle des Économistes, který radí francouzské vládě.

K problému se v posledních dnech po protestu univerzitních studentů vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který slíbil krizový plán zahrnující pokrmy za jedno euro (26 Kč) ve vysokoškolských jídelnách, opatření na podporu duševního zdraví a cestu k dávkám pro ty, kteří se potýkají s "trvalým a výrazným poklesem rodinných příjmů".

Do problémů se v poslední době dostal i 23letý student lingvistiky Iverson Rozas, kterému po nástupu pandemie drasticky ubylo směn v restauraci, kde pracoval na poloviční úvazek. Teď má prý na jídlo každý měsíc jen 50 eur (1300 Kč). "Potřebujeme pracovat, ale nemůžeme najít práci," uvedl student Univerzity Paříž III neboli "nové Sorbonny".

Šíření covidu-19 zdecimovalo sektor pohostinství, turistický ruch a další oblasti, které byly dříve předními zdroji pracovních míst pro mladé. Francie v tomto směru momentálně nemůže počítat s brzkým zlepšením situace, neboť denní počty nakažených v zemi opět stoupají a obnovují se přísná karanténní opatření.

Ve čtvrtek zde přibylo 34.998 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je druhý nejvyšší přírůstek od konce listopadu po středečních 38.501 případech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO zahájí odchod z Afghánistánu v květnu, potrvá několik měsíců

14.04.2021 21:46 Jednotky Severoatlantické aliance zahájí postupný odchod z Afghánistánu 1. května, Spojené státy…

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama