Migrační krize polevila? Británie hlásí nová čísla

Migrace do Spojeného království je na nejnižším bodě za uplynulých šest let, vyplývá to z poslední čtvrtletní zprávy britského Úřadu pro statistiku. Hlavní příčinou rapidního poklesu počtu příchozích je brexit a nejistota, která proces odchodu země z Evropské unie doprovází.

Brexit
doporučujeme

Od konce června roku 2016, kdy se na britských ostrovech konalo referendum o členství v EU, pozorujeme konstantní pokles počtu unijních občanů přicházejících do Spojeného království. Země je však na přílivu pracovních sil ze zemí evropského bloku závislá - nejvíce lidí a především pracovníků přichází ze zemí střední a východní Evropy. Právě těmto občanům Velká Británie, jako jedna z mála členských zemí EU, otevřela v roce 2004 své hranice.

Poslední čtvrtletní zpráva, kterou zveřejnil tamější Úřad pro statistiku, jasně ukazuje na skutečnost největšího poklesu celkové migrace do Británie – a největší propad dle výsledků zprávy zaznamenáváme právě od brexitového referenda a v rámci posledního roku. Celkový pokles je primárně způsobem nízkým počtem unijních občanů stěhujících se do Spojeného království. Stále jich však do země více přichází, než z ní odchází.

Zajímavým poznatkem však je, že i přes pokles příchozích unijních občanů do Británie, narůstá počet příchozích občanů z mimo-evropských a mimo-unijních zemí. Ve většině případů se jedná o mladé lidi přicházející na britské ostrovy za vzděláním.

Na základě čtvrtletní zprávy britského statistického úřadu nicméně pozorujeme naplňování některých z mnoha možných negativních dopadů brexitu. Pokles migrace byl mnohými odborníky i politiky ještě před samotným referendem považován za jeden z možných následků brexitu. Nyní vidíme, že se tyto předpovědi pomalu naplňují.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama