Na Slovensku už zemřelo s covidem-19 více než 1000 lidí

Nemoci covid-19 podlehlo na pětimilionovém Slovensku od propuknutí pandemie již přes 1000 lidí. Vyplývá to z dnešních údajů tamního národního centra zdravotnických informací. Šíření koronaviru, který onemocnění způsobuje, se v zemi pod Tatrami v posledním období zrychlilo.

Proticovidová opatření na Slovensku
doporučujeme

Při cestách na Slovensko nově musejí mít u sebe negativní výsledek testu kromě jiných i pendleři, aby se na Slovensku vyhnuli karanténě, opatření na české straně hranic se Slovenskem ale komplikace dopoledne nezpůsobilo. Od úterý bude Slovensko v případě pendlerů uznávat i výsledky antigenních testů ze zahraničí.

Za neděli přibylo na Slovensku 22 úmrtí na covid-19, celkový počet obětí tak stoupl na 1018. Do oficiálních statistik úmrtí v souvislosti s koronavirem Bratislava řadí jen ty případy, ve kterých se jako příčina smrti potvrdí plicní forma covidu-19. Kromě toho podle ministerstva zdravotnictví zemřely další více než dvě stovky pacientů s covidem-19.

Po předchozím poklesu počtu nových případů infekce začalo na Slovensku nakažených přibývat. Kromě laboratorních PCR testů v zemi fungují také odběrová místa, kde se lidé mohou nechat bezplatně otestovat antigenními testy.

V současnosti má země přes 31.000 aktivních případů nákazy; v porovnání s dosavadním vrcholem v první polovině listopadu to představuje pokles o více než dvě pětiny. S potvrzeným covidem-19 bylo v závěru minulého týdne hospitalizováno 1769 lidí, z toho 130 pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Ode dneška musejí mít při cestování na Slovensko negativní výsledek testu na koronavirus také pendleři, studenti a další skupiny cestujících, na které se dosud vztahovala výjimka z příslušného nařízení hlavního hygienika. Opatření minulý týden přispělo k vytváření front u odběrových míst.

Slovenské ministerstvo vnitra již předem oznámilo, že zmíněné skupiny cestujících policisté na hranicích kontrolovat zatím nebudou, protože podle ministra Romana Mikulce se pendleři nestihli otestovat. Mikulec dopoledne řekl, že kontroly začnou po vydání nové vyhlášky hlavního hygienika Slovenska, která byla zveřejněna odpoledne. Podle ní Slovensko bude od úterního rána například pendlerům uznávat také výsledky antigenních testů ze zahraničí.

Pendlerům či slovenským studentům na školách v Česku, Maďarsku, Polsku a Rakousku nebo obyvatelům těchto čtyř sousedních zemí Slovenska, kteří studují na Slovensku, postačí při příjezdu do země výsledek laboratorního PCR testu nebo antigenního testu ne staršího 14 dnů. Běžní turisté při příjezdu na Slovensko z rizikových zemí, mezi které v souvislosti s koronavirem patří všechny sousední státy Slovenska, nadále budou muset mít negativní výsledek PCR testu ne staršího 72 hodin, aby v zemi pod Tatrami nemuseli do karantény. V platnosti zůstává výjimka z předkládání výsledku testu kromě jiného pro posádky vlaků, letadel, lodí, autobusů i nákladních vozidel.

Na české straně hranic se Slovenskem dopoledne nová povinnost ohledně pendlerů komplikace nevyvolala. "Kontroly provádějí slovenští kolegové, neřešili jsme žádný závažný problém, že by se třeba na českém území tvořily nějaké kolony," řekl ČTK mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. Podobně se vyjádřil policejní mluvčí ve Zlínském kraji. "Na hranicích žádné komplikace nemáme," řekl ČTK dopoledne mluvčí Petr Jaroš.

"Provoz na všech hraničních přechodech se Slovenskou republikou je plynulý. Nikde se netvoří kolony," uvedla také mluvčí moravskoslezského policejního ředitelství Pavla Jiroušková. Dodala, že je to hlavně tím, že kontroly provádějí slovenští kolegové namátkově.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 16:15 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Italská vláda zvažuje žalobu na Pfizer kvůli malému počtu vakcín

20.01.2021 15:13 Italská vláda dnes dala pokyn svému právnímu oddělení, aby zvážilo právní kroky, a to včetně žaloby…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 13:09 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Nástup Bidena je začátkem nových vztahů, shodli se lídři EU

20.01.2021 12:40 Aktualizováno Nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena je šancí oživit vztahy Evropské unie se Spojenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama