Na Slovensku už zemřelo s covidem-19 více než 1000 lidí

Nemoci covid-19 podlehlo na pětimilionovém Slovensku od propuknutí pandemie již přes 1000 lidí. Vyplývá to z dnešních údajů tamního národního centra zdravotnických informací. Šíření koronaviru, který onemocnění způsobuje, se v zemi pod Tatrami v posledním období zrychlilo.

Proticovidová opatření na Slovensku

Při cestách na Slovensko nově musejí mít u sebe negativní výsledek testu kromě jiných i pendleři, aby se na Slovensku vyhnuli karanténě, opatření na české straně hranic se Slovenskem ale komplikace dopoledne nezpůsobilo. Od úterý bude Slovensko v případě pendlerů uznávat i výsledky antigenních testů ze zahraničí.

Za neděli přibylo na Slovensku 22 úmrtí na covid-19, celkový počet obětí tak stoupl na 1018. Do oficiálních statistik úmrtí v souvislosti s koronavirem Bratislava řadí jen ty případy, ve kterých se jako příčina smrti potvrdí plicní forma covidu-19. Kromě toho podle ministerstva zdravotnictví zemřely další více než dvě stovky pacientů s covidem-19.

Po předchozím poklesu počtu nových případů infekce začalo na Slovensku nakažených přibývat. Kromě laboratorních PCR testů v zemi fungují také odběrová místa, kde se lidé mohou nechat bezplatně otestovat antigenními testy.

V současnosti má země přes 31.000 aktivních případů nákazy; v porovnání s dosavadním vrcholem v první polovině listopadu to představuje pokles o více než dvě pětiny. S potvrzeným covidem-19 bylo v závěru minulého týdne hospitalizováno 1769 lidí, z toho 130 pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Ode dneška musejí mít při cestování na Slovensko negativní výsledek testu na koronavirus také pendleři, studenti a další skupiny cestujících, na které se dosud vztahovala výjimka z příslušného nařízení hlavního hygienika. Opatření minulý týden přispělo k vytváření front u odběrových míst.

Slovenské ministerstvo vnitra již předem oznámilo, že zmíněné skupiny cestujících policisté na hranicích kontrolovat zatím nebudou, protože podle ministra Romana Mikulce se pendleři nestihli otestovat. Mikulec dopoledne řekl, že kontroly začnou po vydání nové vyhlášky hlavního hygienika Slovenska, která byla zveřejněna odpoledne. Podle ní Slovensko bude od úterního rána například pendlerům uznávat také výsledky antigenních testů ze zahraničí.

Pendlerům či slovenským studentům na školách v Česku, Maďarsku, Polsku a Rakousku nebo obyvatelům těchto čtyř sousedních zemí Slovenska, kteří studují na Slovensku, postačí při příjezdu do země výsledek laboratorního PCR testu nebo antigenního testu ne staršího 14 dnů. Běžní turisté při příjezdu na Slovensko z rizikových zemí, mezi které v souvislosti s koronavirem patří všechny sousední státy Slovenska, nadále budou muset mít negativní výsledek PCR testu ne staršího 72 hodin, aby v zemi pod Tatrami nemuseli do karantény. V platnosti zůstává výjimka z předkládání výsledku testu kromě jiného pro posádky vlaků, letadel, lodí, autobusů i nákladních vozidel.

Na české straně hranic se Slovenskem dopoledne nová povinnost ohledně pendlerů komplikace nevyvolala. "Kontroly provádějí slovenští kolegové, neřešili jsme žádný závažný problém, že by se třeba na českém území tvořily nějaké kolony," řekl ČTK mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. Podobně se vyjádřil policejní mluvčí ve Zlínském kraji. "Na hranicích žádné komplikace nemáme," řekl ČTK dopoledne mluvčí Petr Jaroš.

"Provoz na všech hraničních přechodech se Slovenskou republikou je plynulý. Nikde se netvoří kolony," uvedla také mluvčí moravskoslezského policejního ředitelství Pavla Jiroušková. Dodala, že je to hlavně tím, že kontroly provádějí slovenští kolegové namátkově.

Merkelová poděkovala Turecku za pomoc s migrací, kritizovala porušování…

16.10.2021 17:51 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poděkovala po setkání s tureckým prezidentem Recepem…

Podle nového rakouského kancléře Schallenberga je vládní koalice křehká

16.10.2021 16:22 Nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg připustil, že vládní koalice, kterou tvoří jeho…

V Litvě se plní nemocnice nakaženými, většina je jich neočkovaná

16.10.2021 14:25 Dvě ze tří největších nemocnic v litevské metropoli Vilniusu přestaly kvůli přetížení pacienty s…

Kaczyński chce zákon k řešení krize kolem migrantů

16.10.2021 13:36 Polsko by mělo mít nový právní prostředek k regulaci situace na hranici, přes kterou se z Běloruska…

Náctiletý s puškou z lega spustil v německém Lindau rozsáhlý zásah policie

16.10.2021 12:18 Rozsáhlou policejní akci spustil náctiletý chlapec, který se v maskáčích a s puškou z lega…

V Německu přibylo dalších 10 949 případů koronaviru

16.10.2021 07:53 V Německu přibylo dalších 10.949 případů koronaviru, tedy zhruba o 2000 více než před týdnem. Po…

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Předsedové SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit jednání o nové koalici

15.10.2021 14:11 Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí…

Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

15.10.2021 12:34 Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé…

Související:

Právě se děje

reklama