Naprosté selhání? Švédský přístup ke koronaviru neodepisujme, nabádá analytička

NÁZOR - Od chvíle, kdy se do Evropy přihnal koronavirus, má každý názor na Švédsko, konstatuje Elisabeth Brawová v komentáři pro server Politico. Analytička z think tanku Royal United Service Institute dodává, že důvodem je švédské rozhodnutí nevyhlásit celostátní karanténu, které vedlo k vyššímu počtu obětí než v sousedních zemích.

Tradice kolektivní akce

Mnozí zahraniční pozorovatelé švédskou strategii vnímají jako libertariánský přístup, který byl odsouzen k nezdaru, poukazuje analytička. Zmiňuje titulky z deníků Guardian a New York Times, které švédskou politiku označily za "pravicový model", který je "vražedně pošetilý", a Švédsko přiřkly titul nového "psance".

"Pravda nemůže být odlišnější," deklaruje Brawová. Konstatuje, že verdikt o švédském přístupu stále nelze vynést s ohledem na naše dosud neúplné znalosti, navíc tato strategie nevychází z filozofie "žít a nechat zemřít", kterou prosazují především prezidenti Spojených států a Brazílie, Donald Trump a Jair Bolsonaro.

Švédský model pramení ze švédské tradice kolektivní akce, ve které nese každý zodpovědnost za ochranu země, vysvětluje analytička. Tvrdí, že švédská strategie proti koronaviru je zdravotnickou verzí "totální obrany", kterou země uplatňuje ve vojenské oblasti.

Tato strategie pochází z druhé světové války, přičemž byla vylepšena během studené války a předpokládá, že každý občan musí sehrát svou roli při obraně země, uvádí Brawová. Podotýká, že tváří v tvář silným agresorům, nacistickému Německu a Sovětskému svazu, muselo Švédsko do své obrany zapojit většinu obyvatel, všichni museli projít vojenskou službou a zapojení se očekávalo rovněž od civilistů i firem.   

Podniky jako Volvo tak spolupracovaly s vládou, aby bylo v případě války možné udržet výrobu, a mnoho civilních expertů prošlo výcvikem, aby po případném vypuknutí konfliktu dokázali zastat vládní funkce, nastiňuje analytička. Dodává, že každý civilista mohl být v době krize dobrovolníkem, například řídit nákladní vůz či propůjčit své radistické schopnosti ozbrojeným složkám nebo vládním úřadům.  

"Tento systém byl na konci studené války rozložen, ale v roce 2015 - částečně v reakci na ruskou anexi Krymu a invazi na východ Ukrajiny - švédská vláda rozhodla o oživení programu," píše Brawová. Upozorňuje, že loni bylo zahájeno ve Švédsku první cvičení "totální obrany" od roku 1988, stále probíhá, velí mu armáda, civilní obrana a veřejné bezpečnostní složky, ale účastní se také vládní úřady, firmy a dobrovolníci.

Švédská koronavirová strategie je založena na stejné myšlence, deklaruje analytička. Zdůrazňuje, že nevychází z principu "každý za sebe", jaký prosazují odpůrci nošení roušek ve Spojených státech a Brazílii, ale z principu "každý za společenství".

Karanténa není dlouhodobě udržitelná

Nikdo nepopírá, že švédský přístup zatím vede k mnohem vyššímu počtu obětí než v sousedních zemích, ale ve Stockholmu sázejí na to, že se ukáže jako správný z dlouhodobého hlediska, uvádí Brawová. Připouští však, že srovnání s podobně velkými zeměmi, které vyhlásily včasnou a tvrdou karanténu, jako například Portugalsko, jsou čísla skličující - zatímco Švédsko hlásí přes 61 tisíc nakažených a přes 5.200 mrtvých, Portugalsko eviduje přes 41 tisíc případů nákazy a lehce nad 1.500 obětí.   

"Je ale nutné podotknout, že největší počet úmrtí ve Švédsku nastal v pečovatelských domovech," upozorňuje analytička. Připomíná, že přes 2 tisíce obětí tvoří klienti těchto zařízení a další tisícovka připadá na seniory, kteří sice žijí doma, ale mají státem placeného pečovatele. Přiznává, že problém je třeba řešit, ale zároveň to podle ní znamená, že je příliš brzy na odepsání švédské cesty coby naprostého selhání.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Švédsko vsází na to, že striktní koronavirová pravidla zavedená prakticky ve všech ostatních evropských zemích fungují pouze krátkodobě a že zacházení s lidmi jako s dětmi, které postrádají úsudek, aby činily vlastní rozumná rozhodnutí, není udržitelné, konstatuje Brawová. Doplňuje, že podle tohoto modelu si řešení trvalejší krize, které přichází v opakovaných vlnách, žádá aktivní a odpovědnou participaci občanů na zajišťování bezpečnosti a nečiní z nich pouhé příjemce vládních nařízení.  

Anders Tegnell, epidemiolog pověřený řízením boje s koronavirem ve Švédsku, nedávno prohlásil, že dlouhodobá udržitelnost striktních pravidel není velká, připomíná analytička. "Taková omezení lze zavést jen na omezenou dobu. Tudíž musíte nelézt jinou cestu a náš model se může ukázat jako udržitelnější," cituje jeho slova z rozhovoru pro dánské rádio DR. Dává mu zapravdu a tvrdí, že Švédové ukazují schůdnost kolektivní odpovědnosti.

Ačkoliv švédská vláda vydala pouze doporučení jak se chovat a lidé nečelí pokutám za nenošení roušek, 93 % obyvatel tvrdí, že se doporučeními omezení mezilidského kontaktu řídí, poukazuje Brawová. Soudí, že zahraniční novináři by tedy neměli Švédsko zesměšňovat, ale nastudovat si historické pozadí švédského přístupu a položit si otázku, zda se z něj nelze poučit.

Světová zdravotnická organizace, respektive její přední krizový expert Mike Ryan již označil Švédsko za dobrý příklad způsobu rozvolňování karantény, když v dubnu prohlásil, že švédský model může být cestou zpět do normálu, upozorňuje analytička. Švédský model kolektivní akce tak označuje za důležitou lekci, která přesahuje opatření ve zdravotnictví. Řešení největší krize - klimatické změny - totiž podle ní bude vyžadovat větší změny, než jaké jsou ochotné podstoupit vlády, a aktivní, informovaná participace občanů bude rovněž nutností.

Související

Více souvisejících

Švédsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 1 hodinou

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí

Kalifornie čelí mimořádné situaci, kterou odborníci považují za důsledek klimatických změn. Velitel hasičského praporu David Acuna poskytl BBC Radio 4 širší pohled na aktuální požáry a zdůraznil, jak neobvyklé a závažné jsou pro toto roční období. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy