Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové

Německá média odznačila zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem za „noční můru“. Trump, který je známý svým skeptickým postojem ke konfliktu na Ukrajině, se v Německu velké přízni netěší. Podobně je tomu i ve Švédsku. Tamní premiér vidí Trumpovo zvolení jako riziko.

Demokratku Kamalu Harrisovou dle průzkumu veřejného mínění podporovalo 74 % Němců, zatímco Trumpa jen 11 %. Němečtí občané se neztotožňují s Trumpovými postoji. „Ale proč?“, ptal se v titulku levicový deník Die Tageszeitung. Středový deník Die Zeit v nadpisu použil ostřejší slovo „F**k“.  Národní televize ARD dle serveru DW ve svém zpravodajském pořadu Tagesschau uvedla, že „výsledek amerických voleb bude pravděpodobně znamenat další šoky pro německou politiku“.

Německá ultrapravice ovšem slaví. Alice Weidelová, vůdkyně krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), uvedla, že Trumpovo vítězství bylo jasným vystoupením proti imigraci, ekonomickému úpadku a „pomýlené klimatické ideologii“. Zatímco spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbock je o něco více skeptická – je znepokojena Trumpovou neochotou podporovat Ukrajinu do budoucna. 

Bulvární deník Bild se pokoušel rozklíčovat poselství skrytá v gratulaci od kancléře Scholze. To Němcům signalizovalo, že se chce „vyhnout dojmu, že blízkost a sympatie k Bidenovi by mohly stát v cestě budoucím německo-americkým vztahům“.

Podobná nálada po Trumpově zvolení panuje i ve Švédsku. Tamní premiér Ulf Kristersson dle webu Politico varoval, že druhé prezidentské období Donalda Trumpa představuje „rizika“ v řadě problémů, včetně pomoci Spojených států Ukrajině a obchodu s Evropou.

Ačkoliv Kristersson chválil „vynikající americko-švédské vztahy“, na tiskové konferenci zdůraznil, že obchodní válka mezi USA a Čínou by měla hrozné důsledky pro evropský obchod. „Toto riziko znamená hodně pro zemi, která je extrémně závislá na exportu a obchodu, jako je Švédsko," řekl. Ale největším „rizikem“ Trumpova prezidentství je možná „nižší oddanost Ukrajině,“ dodal Kristersson. 

„Bereme na vědomí skutečnost, že USA jsou zatím největším vojenským přispěvatelem na Ukrajinu. Vážíme si toho, jsme za to vděční, nebereme to jako samozřejmost,“ řekl. „Uděláme, co bude v našich silách, abychom zdůraznili naši vůli zachovat transatlantický závazek ... Neexistuje žádný problém, který by měl pro země v naší části světa stejný existenční význam jako Ukrajina.“

Trump opakovaně hrozil zrušením dodávek zbraní Ukrajině. Taktéž ale slíbil ukončení konfliktu do 24 hodin od svého zvolení. Evropa musí dle Kristerssona svou podporu Ukrajině zvýšit. Dle serveru RTHK Kristersson poznamenal, že severské a pobaltské země byly druhým největším dárcem ukrajinského válečného úsilí.

„Když to uděláme a jsme připraveni tuto podporu zvýšit, prospěje to také našemu vztahu se Spojenými státy. Čím více budeme jednat sami, tím silnější bude naše pozice, když budeme žádat, požadovat a doufat v pokračující silnou transatlantickou podporu pro Ukrajinu,“ řekl.

Další změna společně s Trumpem přijde v oblasti ochrany klimatu. Trump již nyní připravuje odstoupení od pařížské klimatické dohody a ropu ve svém projevu označil za tekuté zlato. „Vidíme tato rizika. Dlouho jsme plánovali různé scénáře, různý společenský vývoj a jsme na to dobře připraveni,“ dodal Kristersson.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Donald Trump Olaf Scholz Ulf Kristersson Annalena Baerbock Německo Švédsko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 8 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy