Německá média odznačila zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem za „noční můru“. Trump, který je známý svým skeptickým postojem ke konfliktu na Ukrajině, se v Německu velké přízni netěší. Podobně je tomu i ve Švédsku. Tamní premiér vidí Trumpovo zvolení jako riziko.
Demokratku Kamalu Harrisovou dle průzkumu veřejného mínění podporovalo 74 % Němců, zatímco Trumpa jen 11 %. Němečtí občané se neztotožňují s Trumpovými postoji. „Ale proč?“, ptal se v titulku levicový deník Die Tageszeitung. Středový deník Die Zeit v nadpisu použil ostřejší slovo „F**k“. Národní televize ARD dle serveru DW ve svém zpravodajském pořadu Tagesschau uvedla, že „výsledek amerických voleb bude pravděpodobně znamenat další šoky pro německou politiku“.
Německá ultrapravice ovšem slaví. Alice Weidelová, vůdkyně krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), uvedla, že Trumpovo vítězství bylo jasným vystoupením proti imigraci, ekonomickému úpadku a „pomýlené klimatické ideologii“. Zatímco spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbock je o něco více skeptická – je znepokojena Trumpovou neochotou podporovat Ukrajinu do budoucna.
Bulvární deník Bild se pokoušel rozklíčovat poselství skrytá v gratulaci od kancléře Scholze. To Němcům signalizovalo, že se chce „vyhnout dojmu, že blízkost a sympatie k Bidenovi by mohly stát v cestě budoucím německo-americkým vztahům“.
Podobná nálada po Trumpově zvolení panuje i ve Švédsku. Tamní premiér Ulf Kristersson dle webu Politico varoval, že druhé prezidentské období Donalda Trumpa představuje „rizika“ v řadě problémů, včetně pomoci Spojených států Ukrajině a obchodu s Evropou.
Ačkoliv Kristersson chválil „vynikající americko-švédské vztahy“, na tiskové konferenci zdůraznil, že obchodní válka mezi USA a Čínou by měla hrozné důsledky pro evropský obchod. „Toto riziko znamená hodně pro zemi, která je extrémně závislá na exportu a obchodu, jako je Švédsko," řekl. Ale největším „rizikem“ Trumpova prezidentství je možná „nižší oddanost Ukrajině,“ dodal Kristersson.
„Bereme na vědomí skutečnost, že USA jsou zatím největším vojenským přispěvatelem na Ukrajinu. Vážíme si toho, jsme za to vděční, nebereme to jako samozřejmost,“ řekl. „Uděláme, co bude v našich silách, abychom zdůraznili naši vůli zachovat transatlantický závazek ... Neexistuje žádný problém, který by měl pro země v naší části světa stejný existenční význam jako Ukrajina.“
Trump opakovaně hrozil zrušením dodávek zbraní Ukrajině. Taktéž ale slíbil ukončení konfliktu do 24 hodin od svého zvolení. Evropa musí dle Kristerssona svou podporu Ukrajině zvýšit. Dle serveru RTHK Kristersson poznamenal, že severské a pobaltské země byly druhým největším dárcem ukrajinského válečného úsilí.
„Když to uděláme a jsme připraveni tuto podporu zvýšit, prospěje to také našemu vztahu se Spojenými státy. Čím více budeme jednat sami, tím silnější bude naše pozice, když budeme žádat, požadovat a doufat v pokračující silnou transatlantickou podporu pro Ukrajinu,“ řekl.
Další změna společně s Trumpem přijde v oblasti ochrany klimatu. Trump již nyní připravuje odstoupení od pařížské klimatické dohody a ropu ve svém projevu označil za tekuté zlato. „Vidíme tato rizika. Dlouho jsme plánovali různé scénáře, různý společenský vývoj a jsme na to dobře připraveni,“ dodal Kristersson.
Související

Musk na Trumpovi nešetřil. Novináři zjistili výši investice, která mu získala velký vliv

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor
prezidentské volby USA 2024 , Donald Trump , Olaf Scholz , Ulf Kristersson , Annalena Baerbock , Německo , Švédsko , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
před 1 hodinou

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
před 1 hodinou

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
před 2 hodinami

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
před 2 hodinami

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
před 3 hodinami

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
před 4 hodinami

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
před 5 hodinami

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
před 6 hodinami

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
před 6 hodinami

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
před 7 hodinami

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
před 8 hodinami

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
před 9 hodinami

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
včera

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
včera

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
včera
Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.
Zdroj: Jakub Jurek