Německá média odznačila zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem za „noční můru“. Trump, který je známý svým skeptickým postojem ke konfliktu na Ukrajině, se v Německu velké přízni netěší. Podobně je tomu i ve Švédsku. Tamní premiér vidí Trumpovo zvolení jako riziko.
Demokratku Kamalu Harrisovou dle průzkumu veřejného mínění podporovalo 74 % Němců, zatímco Trumpa jen 11 %. Němečtí občané se neztotožňují s Trumpovými postoji. „Ale proč?“, ptal se v titulku levicový deník Die Tageszeitung. Středový deník Die Zeit v nadpisu použil ostřejší slovo „F**k“. Národní televize ARD dle serveru DW ve svém zpravodajském pořadu Tagesschau uvedla, že „výsledek amerických voleb bude pravděpodobně znamenat další šoky pro německou politiku“.
Německá ultrapravice ovšem slaví. Alice Weidelová, vůdkyně krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), uvedla, že Trumpovo vítězství bylo jasným vystoupením proti imigraci, ekonomickému úpadku a „pomýlené klimatické ideologii“. Zatímco spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbock je o něco více skeptická – je znepokojena Trumpovou neochotou podporovat Ukrajinu do budoucna.
Bulvární deník Bild se pokoušel rozklíčovat poselství skrytá v gratulaci od kancléře Scholze. To Němcům signalizovalo, že se chce „vyhnout dojmu, že blízkost a sympatie k Bidenovi by mohly stát v cestě budoucím německo-americkým vztahům“.
Podobná nálada po Trumpově zvolení panuje i ve Švédsku. Tamní premiér Ulf Kristersson dle webu Politico varoval, že druhé prezidentské období Donalda Trumpa představuje „rizika“ v řadě problémů, včetně pomoci Spojených států Ukrajině a obchodu s Evropou.
Ačkoliv Kristersson chválil „vynikající americko-švédské vztahy“, na tiskové konferenci zdůraznil, že obchodní válka mezi USA a Čínou by měla hrozné důsledky pro evropský obchod. „Toto riziko znamená hodně pro zemi, která je extrémně závislá na exportu a obchodu, jako je Švédsko," řekl. Ale největším „rizikem“ Trumpova prezidentství je možná „nižší oddanost Ukrajině,“ dodal Kristersson.
„Bereme na vědomí skutečnost, že USA jsou zatím největším vojenským přispěvatelem na Ukrajinu. Vážíme si toho, jsme za to vděční, nebereme to jako samozřejmost,“ řekl. „Uděláme, co bude v našich silách, abychom zdůraznili naši vůli zachovat transatlantický závazek ... Neexistuje žádný problém, který by měl pro země v naší části světa stejný existenční význam jako Ukrajina.“
Trump opakovaně hrozil zrušením dodávek zbraní Ukrajině. Taktéž ale slíbil ukončení konfliktu do 24 hodin od svého zvolení. Evropa musí dle Kristerssona svou podporu Ukrajině zvýšit. Dle serveru RTHK Kristersson poznamenal, že severské a pobaltské země byly druhým největším dárcem ukrajinského válečného úsilí.
„Když to uděláme a jsme připraveni tuto podporu zvýšit, prospěje to také našemu vztahu se Spojenými státy. Čím více budeme jednat sami, tím silnější bude naše pozice, když budeme žádat, požadovat a doufat v pokračující silnou transatlantickou podporu pro Ukrajinu,“ řekl.
Další změna společně s Trumpem přijde v oblasti ochrany klimatu. Trump již nyní připravuje odstoupení od pařížské klimatické dohody a ropu ve svém projevu označil za tekuté zlato. „Vidíme tato rizika. Dlouho jsme plánovali různé scénáře, různý společenský vývoj a jsme na to dobře připraveni,“ dodal Kristersson.
Související
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA
prezidentské volby USA 2024 , Donald Trump , Olaf Scholz , Ulf Kristersson , Annalena Baerbock , Německo , Švédsko , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák