NATO bude dál podporovat boj proti koronaviru

Armády Severoatlantické aliance poskytnou další vojenské kapacity k boji proti koronavirové pandemii, zároveň však musí být připraveny čelit vnějším hrozbám, které ani během krize nepolevují. Po dnešní videokonferenci aliančních ministrů obrany to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ministři podle něho hovořili i o tom, že aliance se musí z bezprecendentní situace poučit do budoucna a ochránit například svou kritickou infrastrukturu. Česko zastupoval Lubomír Metnar.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

NATO
doporučujeme

Podle Stoltenberga již vojenská letadla v rámci aliančního programu krizové spolupráce odstartovala k více než stovce letů, převážně s léky, zdravotnickými potřebami a další pomocí. Vojáci postavili pro akutní potřeby 25 polních nemocnic s pěti tisícovkami lůžek. Tisíce příslušníků armády pomáhá při rizikových úkonech spojených s koronavirem.

"Uvítal jsem další nabídky, s nimiž dnes přišli ministři... Ke změně můžeme přispět jen tehdy, pokud budeme skutečně koordinovat své snahy," prohlásil po jednání Stoltenberg, podle něhož se vedení týmu dohlížejícího na společné akce nově chopil americký generál Tod Wolters.

Podle šéfa NATO však alianční armády nemohou polevit ani v ostražitosti proti vnějším hrozbám, ať jsou to hybridní útoky ze strany Ruska nebo Číny či akce islamistických radikálů na Blízkém východě či v Afghánistánu.

Ministři se podle Stoltenberga bavili také o tom, jak lépe připravit spojenecké země na případnou budoucí krizi. Zástupci vlád podle šéfa NATO zdůrazňovali, že jedním z důležitých předpokladů je zajistit citlivou infrastrukturu, nad níž by neměly získat kontrolu například čínské firmy.

"Fakt, že se budeme potýkat s ekonomickým propadem, zvýší zranitelnost některých zemí, jejichž kritická infrastruktura by mohla být prodána," zdůraznil Stoltenberg.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo poskytne studentům bezúročné půjčky, také těm z Česka

28.05.2020 12:59 Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům,…

Kypr zaplatí nakaženým turistům ubytování, jídlo a léky

28.05.2020 10:30 Kypr zaplatí náklady spojené s dovolenou komukoliv, u koho se po příjezdu prokáže nákaza…

V Německu se za den covidem nakazilo dalších 353 lidí, 62 zemřelo

28.05.2020 08:35 Německo dosud evidovalo 179.717 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19, což je o 353 více…

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy