Pobaltské země vyhlásily sankce proti Minsku

Litva, Lotyšsko a Estonsko dnes zakázaly běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a 29 dalším běloruským představitelům vstup do Pobaltí v rámci společně ohlášených sankcí proti minskému režimu. O sankcích dnes podle agentury TASS informovala ministerstva zahraničí trojice pobaltských zemí.

Gitanas Nauséda
doporučujeme

"Na základě rozhodnutí lotyšské vlády a v koordinaci s ministerstvy zahraničí Estonska a Litvy lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs přijal rozhodnutí zakázat 30 běloruským představitelům vstup do Lotyška po dobu neurčitou," uvedla lotyšská diplomacie podle TASS. Analogické opatření oznámily Litva a Estonsko.

Vyhlášení společných sankcí tří pobaltských republik proti Lukašenkovi a jeho lidem avizoval litevský prezident Gitanas Nauséda. Seznam běloruských hodnostářů, na jejichž cestování uvalí pobaltské státy omezení, bude podle prezidenta prvním krokem a později může být dále rozšířen.

Litva již dříve uváděla, že zamýšlí zavést sankce proti běloruským představitelům, považovaným za zodpovědné za falšování voleb a za násilí proti demonstrantům. V médiích se minulý týden objevily informace, že litevské ministerstvo zahraničí už zařadilo na příslušný sankční seznam 118 lidí, včetně Lukašenka. Všechny tyto osoby byly podle Vilniusu zapojené do zfalšování prezidentských voleb konaných 9. srpna a do neoprávněného použití síly proti účastníkům demonstrací. Sankce proti konkrétním představitelům režimu v Minsku chystá také Evropská unie.

Protesty v Bělorusku propukly po prezidentských volbách z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala deset procent. Hodně Bělorusů pokládá tento výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek voleb neuznává. Protesty, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, pokračují čtvrtým týdnem. V neděli v Minsku proti Lukašenkovi znovu demonstrovaly desítky tisíc lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Teror v Burgasu: Pomocníci útočníka dostali doživotí, Interpol po nich…

21.09.2020 13:03 Doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění uložil dnes zvláštní trestní soud v Sofii dvěma…

Německý ministr financí nevidí důvod sankcí USA pro Nord Stream 2

21.09.2020 12:49 Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou…

Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

21.09.2020 11:54 Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama