NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje historička Katja Hoyerová v komentáři pro server Washington Post. Expertka na moderní německé dějiny připomíná, že u našich západních sousedů odchází po šestnácti letech vlády sedmašedesátiletá kancléřka Angela Merkelová a voliči rozhodnout, kdo ji vystřídá.

Kontinuita, nebo změna?

"Mohou být parlamentní volby 26. září šancí pro Němce, aby vyslali signál dlouho odkládané generační změny?" táže se historička. Podotýká, že odchod Merkelové z politiky zdánlivě zbavil voliče možnosti volit kontinuitu.

Merkelová je ve skutečnosti nadále zdaleka nejpopulárnějším politikem v zemi, což vede její potenciální nástupce ke zdůrazňování pokračování současných trendů namísto jejich změny, konstatuje Hoyerová. Dodává, že odchod Merkelové by měl i tak otevřít možnost pro nástup nové generace.

Velké strany se nicméně rozhodly hrát na osvědčenou kartu, poukazuje expertka. Připomíná, že lídr vládnoucích křesťanských demokratů (CDU) Armin Laschet se bezostyšně snaží voličům prodat jako "Merkelová v kalhotách", je o pouhých sedm let mladší, kopíruje centristický kurz stávající kancléřky a jeho program s názvem "Stabilita a obnova" nenaznačuje žádné rapidní změny.

V jistých směrech má Laschetova kampaň záměrně nádech minulého století, uchyluje se ke staré antikomunistické rétorice a pod heslem "zabraňme posunu doleva" varuje voliče před potenciální levicovou koalicí sociálních demokratů (SPD) a socialistů z Die Linke, nastiňuje autorka komentáře. Laschet podle ní zjevně přehlédl, že komunismus již dávno není světová hrozba, jejíž ruka by sahala až do Berlína.

Die Linke vykazuje v průzkumech podporu jen okolo 6 % a Laschetova kampaň ve studenoválečném stylu se očividně míjí účinkem, jelikož CDU míří k nejhoršímu volebnímu výsledku v dějinách, konstatuje historička. Poukazuje, že momentálně by pro tuto stranu, která zcela dominovala německá poválečné politice, hlasovala jen pětina voličů.

Promarněná šance

Za poněkud pozoruhodnou označuje odbornice skutečnost, že i lídr SPD Olaf Scholz vystupuje jako pokračovatel Merkelové. Německý volební systém ale téměř vždy generuje koaliční vlády, a tak SPD od roku 2013 vládla právě s kancléřčinou CDU a Scholz byl tři roky vicekancléřem, vysvětluje Hoyerová. Dodává, že právě platforma kontinuity posiluje jeho postavení, což mu umožňuje vést poměrně nenápadnou, nicméně rozhodnou kampaň bez větších dramat a skandálů, které sužují jeho rivala.

"Laschet promrhal skutečnou šanci prokázat svůj merkelovský kredit během velké povodňové krize, která přišla v červenci na jeho vlastním dvorku, v zemi Severní Porýní-Vestfálsko, které vede," pokračuje historička. Uvádí, že katastrofa, při níž zahynulo přes 180 lidí, upnula naděje zoufalých přeživších ohledně pomoci a záruk k politikům, ale Laschet se dopustil závažné chyby - když prezident Frank-Walter Steinmeier pronášel pohnutý a smuteční projev, Laschet v povzdálí se culil jako drzý školák, což je velký posun od střízlivého stylu Merkelové.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Scholz se proti tomu objevil na místě v pozici vicekancléře, který zastupuje Merkelovou během její cesty do Spojených států a poslední návštěvy Bílého domu, působil klidně a otevřeně, podobně jako kancléřka, konstatuje autorka komentáře. Podotýká, že od té chvíle se Scholz snaží ještě více podobat političce, kterou by rád v úřadu nahradil, a list Süddeutsche Zeitung například nedávno otiskl jeho celostránkovou fotku, na níž má ruce na úrovni pasu a prsty v gestu, jež proslavilo stávající kancléřku.

Scholzova strategie sázející na bezpečí kontinuity zjevně funguje, vyzdvihuje historička. Připomíná, že SPD vyletěla v průzkumech z červnových 17 % na aktuálních 25 %. Na druhou stranu se jen 12 % voličů domnívá, že tato strana se dokáže nejlépe popasovat s problémy, kterým Německo čelí, upozorňuje Hoyerová. Odkazuje na průzkum, podle něhož by CDU získala až 40 % hlasů, kdyby ji vedl Markus Söder, čtyřiapadesátiletý bavorský premiér s pověstí rozhodného politika, který navrhuje konkrétní politické, ekonomické i společenské změny.

"V tomto kontextu Scholzova relativní obliba příliš neukazuje na touhu Němců po bezpečí kontinuity, ale na frustraci z nedostatku důvěryhodných kandidátů přinášejících změnu," domnívá se expertka. Deklaruje, že změny se nebojí němečtí voliči, ale politici, díky čemuž může země promarnit šanci posunout svou demokracii do 21. století.

Související

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Olaf Scholz Armin Laschet (CDU)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy