Němci kvůli koronaviru častěji větrají a méně se setkávají

V zájmu ochrany před koronavirovou nákazou výrazná většina lidí v Německu častěji větrá než dříve a méně se setkává s příbuznými i přáteli. Vyplývá to z průzkumu, který dnes podle agentury DPA zveřejnil německý institut pro výzkum rizik (BfR).

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Dvaaosmdesát procent dotázaných uvedlo, že častěji větrají uzavřené prostory. Ještě více respondentů, 87 procent, tvrdilo, že se méně často setkávají z přáteli nebo rodinou.

Drtivá většina lidí rovněž považuje pravidla pro dodržování odstupů i povinnost roušek jako přiměřená opatření (94, potažmo 96 procent).

Především u opatření, která vyžadují přístup k internetu nebo používání chytrého mobilního telefonu, se přístup Němců liší především podle toho, ke které patří generaci.

"Z lidí mladších 40 let uvádí 18 procent, že si nechávají častěji doručovat potraviny," říká šéf BfR Andreas Hensel. "Ve věkové skupině 60 let a starších naopak využívá takové nabídky jen sedm procent," dodal Hensel.

Tři čtvrtiny Němců ve věku 14 až 39 let rovněž používá německou aplikaci varující před kontakty s nakaženými, tedy obdobu české eRoušky. Mezi lidmi nad 60 let je však podíl uživatelů této aplikace pouze 33 procent.

Více než tři čtvrtiny účastníků průzkumu považuje riziko nákazy v blízkosti jiných lidí za vysoké. To je podle DPA nejvyšší hodnota od dubna. Pravděpodobnost přenosu infekce přes kliku od dveří považuje za vysokou jen 47 procent obyvatel Německa dotázaných v průzkumu, který se uskutečnil minulý týden.

V 83milionovém Německu, jehož obyvatelé jsou ve světě obecně považovaní za disciplinované, bylo za poslední den zachyceno 12.497 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a 343 souvisejících úmrtí. Dohromady se dosud v zemi potvrdilo 1,92 milionu infekcí a 40.686 úmrtí v souvislosti s ní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama