Německo kvůli omikronu uvažuje o zkrácení karantény, rozhodne se v pátek

Německo kvůli nastupující koronavirové variantě omikron zvažuje, že zkrátí karanténu, aby se vyhnulo možnému kolapsu kritické infrastruktury, především zdravotnictví. Zhroucení by totiž mohlo nastat ne kvůli přetížení nemocnic infikovanými, ale kvůli nedostatku zdravotníků, kteří by museli zůstat v izolaci. S úpravou karantény souhlasí i ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

Ilustrační fotografie.

Pro jakou změnu se Německo rozhodne, bude jasné v pátek, kdy chce kancléř Olaf Scholz o epidemické situaci jednat s premiéry spolkových zemí.

Karanténa v Německu pro neočkované obecně trvá deset dní, po pěti dnech je možné ji zkrátit negativním testem. Po návratu ze zahraničních oblastí, které německý Institut Roberta Kocha (RKI) označuje za regiony s variantami koronaviru, platí 14denní izolace pro všechny bez možnosti zkrácení. Pokud se někdo s omikronem setká v Německu, doporučuje RKI rovněž dvoutýdenní karanténu.

Omikron má nyní v Německu podle RKI podíl necelých 20 procent ze všech potvrzených případů, podle odborníků je ale jen otázkou času, než bude omikron tvořit většinu případů. Lauterbach před Vánocemi na tiskové konferenci prohlásil, že by se tak mohlo stát již v polovině ledna.

Kvůli omikronu, který je považován za nakažlivější variantu, Německo uspíšilo podávání třetí dávky očkování. Vláda chce, aby v lednu dostalo posilující dávku 30 milionů lidí. Aktuálně má tuto dávku 32,3 milionu lidí, což je necelých 39 procent 83milionového Německa. Základní očkování dosud dostalo 59,2 milionu lidí, to odpovídá 71,2 procentu populace.

Posilující dávka podle odborníků výrazně snižuje riziko nákazy a rozvinutí závažné formy nemoci covid-19, proto některé spolkové země trojnásobně očkované zvýhodňují. Činí tak i Bavorsko, jehož ministr zdravotnictví Klaus Holetschek navrhuje karanténu po kontaktu s omikronem pro očkované s posilující dávkou zcela zrušit. "Pro mě je takové osvobození z karantény zcela myslitelné," řekl Holetschek, který má podporu bavorského premiéra Markuse Södera. Holetschek ale chce, aby příslušné doporučení ještě tento týden vydal RKI, případně expertní komise Scholzovy vlády.

Změnu karanténních pravidel podporuje i ministr Lauterbach. "Uvažujeme o zkrácení karanténních lhůt," řekl v televizi ZDF. Na stejné téma hovořil i se zpravodajskou televizí n-tv. "V každém případě budou v pátek nové závěry, protože musíme přemýšlet o změně karanténního nařízení," řekl Lauterbach k očekávané vlně omikronu, která bude tématem pátečního Scholzova jednání s regiony.

Úprava karantény je podle Lauterbacha nutná, neboť v případě rychlého šíření omikronu by kvůli nařízeným izolacím mohla být ochromena kritická infrastruktura. Ministr zdravotnictví nicméně považuje za nezbytné i omezení kontaktů, protože Německo si kvůli pořád ještě nízké míře proočkovanosti nemůže dovolit promoření populace. "Počty infikovaných se prudce zvýší, což postihne mnoho neočkovaných. A z toho mám strach," řekl.

Lauterbach kvůli omikronu požaduje nošení roušek, a to i ve školách. V některých spolkových zemích, jako je Sasko, nemusí nejmladší děti roušky nosit, což je podle Lauterbacha chyba. "Důsledné nošení roušek ve školách pro všechny třídy je naprostá nezbytnost," řekl.

Spolkové země mezitím kvůli omikronu zavedly častější testování školáků, ale také dětí ve školkách. Šlesvicko-Holštýnsko se navíc rozhodlo od úterý zpřísnit karanténní vyhlášku a omezit akce v interiérech na nejvýše padesát účastníků a venku na sto lidí. Doposud přitom činil společný limit až tisíc lidí, pokud takový počet zároveň znamenal nejméně polovinu kapacity prostor.

Přibylo 30.350 potvrzených případů covidu, padl další rekord

25.01.2022 08:05 V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v…

Odborníci v Izraeli doporučili očkovat čtvrtou dávkou všechny

25.01.2022 09:25 Panel izraelských odborníků dnes doporučil začít očkovat čtvrtou dávkou proti covidu-19 všechny…

Počasí: Obloha bude tento týden zatažená, hlavně o víkendu na horách…

25.01.2022 06:30 Tento týden bude v Česku převážně oblačno až zataženo s občasným deštěm či sněžením. Více srážek,…

Omikron už prakticky vytlačil deltu z Česka. Objevila se další podvarianta

24.01.2022 22:01 Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků. Nová s…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Laboratoře na Slovensku v pondělí zjistily nejvíce nakažených od prosince

25.01.2022 10:45 Laboratoře na Slovensku v pondělí odhalily 8120 případů koronavirové infekce, v pětimilionové zemi…

Nizozemsko se chystá uvolnit protiepidemická opatření navzdory rekordním…

25.01.2022 10:08 Nizozemsko se chystá uvolnit protiepidemická opatření navzdory rekordním počtům nově nakažených…

Německo oznámilo téměř 127.000 nakažených

25.01.2022 08:18 V Německu za uplynulý den přibylo 126.955 nových případů koronavirové infekce. Sedmidenní incidence…

Střelba na univerzitě v Německu: Útočník pálil do lidí, pak se zastřelil

24.01.2022 20:49 Aktualizováno Střelec na univerzitě v Heidelbergu na jihozápadě Německa dnes zranil čtyři lidi, jedna dívka…

Německo navzdory omikronu nezavede nová karanténní omezení

24.01.2022 20:27 Aktualizováno Německo i přes rychlý nástup koronavirové varianty omikron nezavede žádná nová karanténní omezení,…

Na Slovensku dál zrychluje tempo šíření koronavirové nákazy

24.01.2022 16:56 Aktualizováno Na Slovensku dál zrychluje tempo šíření koronavirové nákazy. O uplynulém víkendu se navíc zastavil…

Le Penová svádí těsný boj o druhé kolo voleb ve Francii s další ženou

24.01.2022 15:56 Pozornost ve francouzské kampani před dubnovými prezidentskými volbami se v posledních dnech…

Celkový počet úmrtí nakažených covidem v Rakousku dosáhl 14.000

24.01.2022 14:58 Celkový počet úmrtí lidí s covidem-19 v Rakousku dosáhl rovných 14.000 poté, co za poslední den…

Emeritní papež uznal, že učinil chybné prohlášení v kauze zneužívání

24.01.2022 14:35 Emeritní papež Benedikt XVI. uznal, že vydal dříve k případům zneužívání v bavorské arcidiecézi,…

Evropská unie poskytne Ukrajině pomoc ve výši 1,2 miliardy eur

24.01.2022 13:04 Evropská unie poskytne Ukrajině pomoc ve výši 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun). Uvedla to…

Související:

Právě se děje

reklama