Německo má covid pod kontrolou. Merkelová ohlásila velké investice do zdravotních úřadů

Novými pracovními místy a investicemi chce německá kancléřka Angela Merkelová posílit síť zdravotních a hygienických úřadů v zemi. Prohlásila to na dnešní konferenci se zástupci hygieniků a spolkových zemí o výzvách v době pandemie nemoci covid-19. Zmíněným institucím, kterých je v Německu 375, chce spolková vláda do roku 2026 poskytnout čtyři miliardy eur (106 miliard korun).

Angela Merkelová
doporučujeme

"Každý den jste zde pro obyvatele, jste první, na koho se lidé se svými problémy obrací. Pomáháte s karanténními opatřeními a hledáním osob, které přišly do kontaktu s nakaženými, aby se přerušilo šíření infekce," ocenila Merkelová práci zdravotních a hygienických úřadů.

Dodala, že právě díky nim se daří udržet epidemickou situaci v Německu pod kontrolou. "To není samozřejmé. Při pohledu na jiné země se ukazuje, jak mohou vážnější následky vypadat," uvedla.

zdroj: YouTube

Vzájemnou spolupráci všech stupňů systému veřejné péče považuje kancléřka za klíčový prvek ve zvládnutí krize. "Hlášení infekcí, vyhledávání kontaktů, kontrola karantény, provádění testů. To jsou všechno úkoly, které by byly mimo dobu pandemie považovány za nepředstavitelné," řekla.

Vzhledem k dosavadním zkušenostem je podle šéfky německé vlády nutné hledat nové cesty ke zlepšení a zefektivnění práce zdravotních a hygienických úřadů. Důležitým prvkem jsou investice do digitalizace, ale také do rozšíření personálního stavu. Do konce příštího roku chce Merkelová systém posílit o nejméně 5000 nových pracovních míst.

Nová a finančně dobře ohodnocená pracovní místa ve zdravotnických a hygienických úřadech považuje za klíčová i bavorský premiér Markus Söder, který odvedenou práci systému veřejného zdravotnictví v posledních měsících označil za nadlidskou. "To, že se Německu doposud dařilo krizí zvládat, je zásluhou zdravotnické služby," řekl. Zároveň varoval, že nastupující podzim a zima mohou být v kombinaci koronaviru a chřipky velmi dramatické a náročné.

Od počátku epidemie se v Německu nemoc covid-19 potvrdila u 252.298 lidí, z nichž zhruba 226.500 se už uzdravilo. Komplikacím souvisejícím s infekcí v Německu podlehlo 9329 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 16:42 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Söder opět mluví o rizikovém Česku, bavorská opatření dle něj fungují

26.01.2021 14:54 Bavorská opatření proti pandemii koronaviru fungují, Bavorsko proto prochází úspěšnou terapií, i…

Italský premiér Conte podal demisi, další jednání začnou ve středu

26.01.2021 14:45 Aktualizováno Italský premiér Giuseppe Conte dnes podle očekávání oznámil vládě svou demisi a poté ji předal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama