Německo ode dneška nevyžaduje pro vstup do země doklad o očkování

Německo ode dneška nevyžaduje pro vstup do země doklad o očkování proti nemoci covid-19, o negativním testu, případně o prodělané infekci. Dosud platila výjimka cestování bez takovýchto dokladů jen pro krátké návštěvy. Nový režim se týká všech zemí včetně České republiky s výjimkou zahraničních oblastí s variantami koronaviru.

Žádné takové ale Německo nyní neeviduje. Rozvolnění mělo původně vstoupit v platnost až od středy, kvůli návaznosti na předchozí nařízení Německo zavedení nových podmínek o den uspíšilo.

Německo sice na počátku března s ohledem na všeobecně převažující koronavirovou variantu omikron vyřadilo všechny státy ze svého seznamu vysoce rizikových oblastí,v příjezdových podmínkách ale ponechalo pravidlo 3G. To vyžaduje o očkování (Geimpfte), doklad o prodělání infekce (Genesene), nebo negativní test (Getestete). Doklad nepotřebovaly jen děti do 12 let. Vyžadován nebyl ani na krátkodobé cesty, které nepřesáhly 24 hodin. Dneškem ale všechna vstupní opatření skončila.

Pro cestující ze zahraničí, tedy i pro Čechy, nadále platí, že pro příjezd do Německa nemusí vyplňovat digitální vstupní formulář.

Nové nařízení o karanténních podmínkách vstupu, které platí do 31. srpna, s karanténou počítá jen po příjezdu z oblastí s nebezpečnými variantami koronaviru. Takto ale Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro boj s pandemií, žádnou zemi neoznačuje. To se ale v budoucnu může změnit. V této kategorii se v minulosti ocitla i Česká republika.

Další novinkou, na které se německá vláda dohodla, je přijímání všech dokladů o očkování proti covidu, které uznává Světová zdravotnická organizace. To v budoucnu po očekávaném zhoršení epidemické situace usnadní cestování lidem, kteří mají vakcíny od čínských či indických výrobců.

V Německu na konci března skončila prakticky všechna zásadní plošná karanténní omezení, v platnosti nadále zůstávají povinné roušky ve zdravotnických zařízeních a v hromadné dopravě.

Itálie od středy ruší povinnost mít covid pas při příjezdu ze zahraničí

Při cestách do Itálie nebude od středy nutné prokazovat se evropským covidovým certifikátem. Ministerstvo zdravotnictví totiž už neprodloužilo nařízení platné do konce května, uvedla dnes agentura ANSA. Lidé ze států Evropské unie tak mohou na Apeninský poloostrov cestovat jako v období před pandemií covidu-19, do poloviny června ale cestující na dálkových spojích musí nosit respirátory.

Řím na konci dubna zrušil povinnost pro cestující ze zahraničí vyplnit formulář, ve kterém informovali zdravotnické úřady o místě svého pobytu v zemi.

Itálie zrušila povinnost prokazovat se covidovým certifikátem v drtivé většině míst, na kterých v uplynulých měsících tato povinnost platila. Jednalo se například o restaurace, některé obchody a kanceláře či prostředky hromadné dopravy. Certifikát je nyní nutné předkládat jen v některých zdravotnických zařízeních.

Do poloviny června zůstává v platnosti povinnost nosit respirátor FFP2 na palubě dálkových spojů. Podle předchozího vyjádření úřadu pro civilní letectví ENAC se to týká i příletů do Itálie a odletů z ní. Italský tisk ale očekává, že ani tuto povinnost vláda neprodlouží.

Italská vláda chce oživit cestovní ruch, který kvůli covidu-19 zažil v posledních dvou letech propad. V zemi chyběli především zahraniční návštěvníci. Podle italské centrální banky činila jejich útrata v roce 2021 zhruba 21 miliard eur (518 miliard korun), v roce 2019 to bylo přes 44 miliard eur (zhruba 1,1 bilionu korun). Nad cestovním ruchem se ale vznáší v posledních měsících opět nejistota kvůli válce na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

před 7 hodinami

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

před 9 hodinami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 10 hodinami

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 12 hodinami

před 12 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 12 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 12 hodinami

Ve Varšavě proběhlo setkání Volodymyra Zelenského s Donaldem Tuskem (8. července 2024).

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

před 13 hodinami

Zemřela Věra Plívová-Šimková, režisérka notoricky známých filmů pro děti

Českou filmovou scénu zasáhla smutná zpráva na začátku nového týdne. Ve věku rovných 90 let zemřela Věra Plívová-Šimková, filmová režisérka, známá zejména svými filmy o dětech a pro děti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy