Německo po několika měsících zřejmě opět otevře školy

Dvouměsíční čekání na opětovné otevření škol v Německu se chýlí ke konci, ale zatím není jisté, zda se tak stane již k 15. únoru. Mezi odborníky i politiky sílí názor, že je nutné obnovit prezenční vyučování co nejdříve, aby se zabránilo dalšímu narůstání škod v podobě nedostatečného vzdělávání dětí. Následky si podle expertů ponesou nejen děti, ale pocítí je i hospodářství.

Úřady podle magazínu Der Spiegel stále nechtějí slyšet, jaké dlouhodobé dopady na společnost uzavřené školy budou mít, protože učivo se dohnat jen tak nepodaří. Příkladem je situace z poloviny 60. let dvacátého století, kdy Německo sjednotilo začátek školního roku, což v mnohých spolkových zemí vedlo k přechodnému zkrácení školního roku. Kratší školní rok se podle ekonomů odrazil v pozdějších příjmech tehdejších dětí, které jsou oproti ostatním celkově až o pět procent nižší.

Uzávěra má již nyní dopady na žáky, kteří měli s učením problémy ještě před pandemií. Současná krize je navíc podhoubím pro růst nerovnosti, kterému se politici snažili v uplynulých desetiletích zabránit. Protože Německo svůj blahobyt staví na vzdělání, je nutné připravit se na bilionové škody. Propočet německého hospodářského výzkumného institutu Ifo ztrátu dosavadního uzavření škol v dlouhodobém horizontu odhaduje na 3,3 bilionu eur (85 bilionů korun).

Otevření škol bude jedním z hlavních témat středečního jednání kancléřky Angely Merkelové s premiéry spolkových zemí o tom, jak dále s karanténou postupovat. I když se epidemická situace za poslední týdny výrazně zlepšila, Merkelová neskrývá obavy z nakažlivějších mutací koronaviru, které by mohly dosavadní úspěšnou cestu ohrozit. Kancléřka nicméně přislíbila, že pokud Německo začne zmírňovat karanténní opatření, budou školy a školky první na řadě. Prozatím do 14. února zůstávají uzavřené, družiny a školky pak fungují jen v nouzovém režimu pro děti pracovníků, jejichž profese jsou nezbytné pro chod země.

Tomu, že se otevření obnovení prezenční výuky blíží, nasvědčuje dnešní tisková konference ministryně školství Anji Karliczekové. Ta sice zdůraznila, že nemůže výsledek jednání Merkelové se zemskými premiéry předjímat, i tak je ale podle ní nutné být připraven. Na tiskové konferenci představila opatření, která mají minimalizovat riziko šíření infekce. Doporučení vznikla ve spolupráci s několika desítkami odborných sdružení a institucí.

V souboru není žádné nové doporučení, které by dosud školy nevyužívaly, jsou ale podrobněji rozpracovány. Karliczeková uvedla, že pravidla bude nutné dodržovat důsledněji než dosud.

Základem konceptu je omezení kontaktů mezi třídami a ročníky. Pokud se infekční situace zhorší, podmínky kontaktů se ještě více zpřísní. Toho je možné dosáhnout rozdělením tříd na menší skupiny, nebo alespoň na poloviny, a rozložením vyučování na směny. Se zachováním prezenční výuky v menších skupinách se při těch nejdramatičtějších scénářích počítá pro žáky prvního stupně, starší děti by ale opět přešly na distanční vzdělávání.

Při vysokém infekčním riziku by žáci s učiteli museli při výuce nosit alespoň chirurgické roušky, což je v Německu povinné v prostředcích hromadné dopravy nebo v obchodech. Odborníci, kteří doporučení sestavovali, rovněž radí posunout začátek vyučování tak, aby se co nejvíce předešlo nárazovému zaplnění prostředků hromadné dopravy.

Mnohé školy se z obav většího rizika nákazy již dříve zřekly zpěvu v hodinách hudební výchovy. Odborníci však uvádějí, že zpěv venku se vzájemným dvoumetrovým odstupem je bezpečný.

Za velmi důležité považují experti pravidelné větrání ve třídách, které se ale již od nového školního roku stalo v Německu normou. Doporučení udává větrat plně otevřenými okny každých dvacet minut, a to nejméně tři minuty. V teplejších měsících je pak vhodné snížit interval z dvaceti na deset minut.

Související

Více souvisejících

Německo Školství

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 51 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy