Němci mohou označovat AfD za extremistickou skupinu, rozhodl soud

Němci mohou nadále označovat opoziční krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za extremistickou, vyplývá z pondělního rozhodnutí vrchního správního soudu v Münsteru. Informovala o tom agentura Reuters.

Jako extremistickou skupinu klasifikuje AfD německý Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který na základě toho může stranu tajně sledovat, a to i prostřednictvím odposlouchávání či informátorů uvnitř strany. 

Úlohou úřadu je ochrana německé demokracie před extremistickými hrozbami. AfD a její mládežnickou organizaci Junge Alternativa (Mladá Alternativa) klasifikuje jako možnou extremistickou pravicovou skupinu od roku 2021. 

Nižší správní soud v Kolíně nad Rýnem v roce 2022 potvrdil, že BfV může monitorovat AfD jako podezřelou extremistickou skupinu. Strana se vůči tomuto rozhodnutí odvolala k vrchnímu správnímu soudu v Münsteru, který předchozí rozhodnutí dnes potvrdil. Rozsudek však zatím není pravomocný a strana se proti němu může odvolat.

"Rozhodnutí soudu potvrzuje, co říkáme roky: AfD je krajně pravicová strana, která chce oslabit naši demokracii a právní stát," uvedl v prohlášení Felix Kolb, šéf nevládní organizace Campact, která bojuje proti extremismu. 

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.
Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) soudy Německo Německo

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy