Německo povinné očkování proti covidu-19 nezavede

Německo všeobecnou očkovací povinnost proti covidu-19 nezavede. Parlament dnes odmítl kompromisní návrh části poslanců vládních stran nařídit očkování od 60 let věku. Hlasování předcházela bouřlivá debata mezi zastánci a obhájci vakcinace. Pro vládu kancléře Olafa Scholze je výsledek hlasování neúspěchem, povinnou imunizaci totiž podporovali šéf německé vlády i ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

Lauterbach se v projevu před hlasováním snažil poslance přesvědčit, že povinné očkování osob starších 60 let je tou nejlepší cestou, jak se připravit na možnou podzimní vlnu pandemie. "Nesmíme si zvyknout na to, že každý den umírá 200 či 300 lidí," řekl Lauterbach o aktuální bilanci úmrtí nakažených.

Spolkový sněm ale Lauterbachův apel nevyslyšel a návrh všeobecné očkovací povinnosti odmítl 378 hlasy. Pro povinnou imunizaci se vyslovilo 296 poslanců a devět dalších se hlasování zdrželo.

"Jediný návrh zákona, který by zavedl všeobecnou očkovací povinnost, právě ztroskotal. Je to důležité rozhodnutí, neboť na podzim bude boj s koronou mnohem těžší," napsal na twitteru Lauterbach v reakci na neúspěch. Ministr opakovaně varuje, že covid není žádné nachlazení a že 90 procent obětí je z řad lidí starších 60 let.

Nejhlasitěji proti možnému povinnému očkování vystupovala v parlamentu protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která bývá označována jako populistická až krajně pravicová. "Povinné očkování je nejen krajně protiústavní, ale je to i totalitní přezíravost a ponížení jednotlivců," řekla spolušéfka poslanecké frakce AfD Alice Weidelová.

Expert pro oblast zdravotnictví opoziční konzervativní unie CDU/CSU Tino Sorge kompromisní návrh označil za nedůvěryhodný, neboť se k němu přiklonili i poslanci dříve prosazující povinné očkování od 18 let. Liberál Wolfgang Kubicki, který předložil k hlasování vlastní návrh o dobrovolnosti očkování a podpoře kampaně o výhodách imunizace, řekl, že nutit občany k vakcinaci není právně a sociálně politicky zdůvodnitelné. Poukázal na to, že současná koronavirová varianta omikron vyvolává mírnější průběh nemoci. Lauterbach na to odpověděl, že nelze předvídat, jak koronavirus bude dále mutovat.

Poslanci odmítli i návrh, který předložil Kubicki. Zamítnut byl také návrh AfD, který rovněž odmítal povinné očkování, a to i zdravotníků. Unie CDU/CSU jako alternativu nabídla vytvoření očkovacího registru a možné postupné zavádění vakcinační povinnosti podle epidemického vývoje. I tuto možnost Spolkový sněm odmítl.

S kompromisem tento týden přišla skupina vládních poslanců sociální demokracie (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP), aby se na poslední chvíli pokusila sjednotit zastánce povinného očkování. Toto řešení sloučilo dva původní návrhy, které žádaly povinné očkování od 18 let a od 50 let. Kompromis počítal s tím, že v případě špatné epidemické situace by mohl parlament na podzim očkovací povinnost rozšířit od 18 let. Možné bylo povinnou vakcinaci i zcela odvolat, pokud by proočkovanost populace byla do léta dostatečně vysoká.

V 83milionovém Německu bylo dosud plně očkováno 76 procent lidí, posilující dávku pak má 58,9 procenta. U starších 60 let je základní proočkovanost 88,8 procenta, posilující dávku má 79,1 procenta.

Související

Více souvisejících

Německo očkování

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy