Německo od začátku epidemie eviduje přes milion nakažených, Rakousko si pochvaluje restrikce

V Německu se od počátku epidemie už nákaza koronavirem prokázala u více než milionu lidí. S covidem-19 v zemi zemřelo 15.586 infikovaných, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se tak Německo stalo již dvanáctou zemí světa, která překonala hranici milionu nakažených virem SARS-CoV-2.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Ve čtvrtek se v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, infekce koronavirem prokázala u 22.806 lidí. Dosud nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených hlásil RKI před týdnem, kdy jich přibylo 23.648. S covidem-19 zemřelo za uplynulý den dalších 426 lidí. Podle agentury DPA to je dosud nejvyšší zaznamenaný počet mrtvých za 24 hodin.

Z více než milionu lidí, u kterých se od počátku epidemie nákaza prokázala, se podle odhadu RKI zhruba 696.100 již uzdravilo.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu činilo ve čtvrtek večer 0,9. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese. Současný údaj znamená, že sto infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba dalších 90 osob. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

Podle JHU se nejvíce případů nákazy koronavirem prokázalo ve Spojených státech (téměř 12,9 milionu), v Indii (téměř 9,3 milionu) a v Brazílii (téměř 6,2 milionu). Hranici dvou milionů nakažených už překonaly Francie a Rusko. Přes milion infikovaných pak zaznamenalo sedm zemí, z toho čtyři evropské: Španělsko, Británie, Itálie a nově i Německo.

Ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že listopadová karanténa uchránila zemi před nejhorším scénářem, pandemie covidu-19 podle ní ale stále není pod kontrolou. Již ve středu se kancléřka s premiéry jednotlivých spolkových zemí dohodla, že se přísná omezení prodlouží do 20. prosince.

Opatření zabírají, věří Rakousko

V Rakousku pokračuje trend mírně klesajících počtů nově hlášených případů koronavirové nákazy. Za posledních 24 hodin jich přibylo 4954. Tvrdá karanténní opatření zabírají, konstatoval dnes podle agentury APA rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Nejvíce zasaženou spolkovou zemí jsou nyní Horní Rakousy, které za poslední den hlásí 1076 nakažených.

"Tvrdý lockdown účinkuje," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr za Zelené. Zároveň ale zdůraznil, že nyní musí čísla dál "dramaticky klesnout". Navzdory klesajícím číslům hodnotí Anschober situaci v Rakousku nadále jako dramatickou.

Situace se podle APA stabilizovala také v rakouských nemocnicích, v nichž nyní pobývá 4405 lidí s covidem-19, z toho 703 na jednotkách intenzivní péče. Podle dnešních údajů rakouského ministerstva vnitra přibylo do statistik za uplynulý den 113 úmrtí lidí infikovaných koronavirem.

Doposud testy covidovou pozitivitu odhalily v 270.992 případech. Zemřelo celkem 2886 nakažených. Dohromady 203.251 lidí se v Rakousku koronaviru zbavilo.

V Rakousku v současnosti platí přísná protiepidemická opatření. Lidé mohou z domovů vycházet jen v určitých případech, zavřená je většina obchodů i všechny stupně škol. Omezení platí do 6. prosince a už příští týden by měla rakouská vláda oznámit otevření některých škol či obchodů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama