Německo od začátku epidemie eviduje přes milion nakažených, Rakousko si pochvaluje restrikce

V Německu se od počátku epidemie už nákaza koronavirem prokázala u více než milionu lidí. S covidem-19 v zemi zemřelo 15.586 infikovaných, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se tak Německo stalo již dvanáctou zemí světa, která překonala hranici milionu nakažených virem SARS-CoV-2.

Ve čtvrtek se v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, infekce koronavirem prokázala u 22.806 lidí. Dosud nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených hlásil RKI před týdnem, kdy jich přibylo 23.648. S covidem-19 zemřelo za uplynulý den dalších 426 lidí. Podle agentury DPA to je dosud nejvyšší zaznamenaný počet mrtvých za 24 hodin.

Z více než milionu lidí, u kterých se od počátku epidemie nákaza prokázala, se podle odhadu RKI zhruba 696.100 již uzdravilo.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu činilo ve čtvrtek večer 0,9. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese. Současný údaj znamená, že sto infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba dalších 90 osob. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

Podle JHU se nejvíce případů nákazy koronavirem prokázalo ve Spojených státech (téměř 12,9 milionu), v Indii (téměř 9,3 milionu) a v Brazílii (téměř 6,2 milionu). Hranici dvou milionů nakažených už překonaly Francie a Rusko. Přes milion infikovaných pak zaznamenalo sedm zemí, z toho čtyři evropské: Španělsko, Británie, Itálie a nově i Německo.

Ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že listopadová karanténa uchránila zemi před nejhorším scénářem, pandemie covidu-19 podle ní ale stále není pod kontrolou. Již ve středu se kancléřka s premiéry jednotlivých spolkových zemí dohodla, že se přísná omezení prodlouží do 20. prosince.

Opatření zabírají, věří Rakousko

V Rakousku pokračuje trend mírně klesajících počtů nově hlášených případů koronavirové nákazy. Za posledních 24 hodin jich přibylo 4954. Tvrdá karanténní opatření zabírají, konstatoval dnes podle agentury APA rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Nejvíce zasaženou spolkovou zemí jsou nyní Horní Rakousy, které za poslední den hlásí 1076 nakažených.

"Tvrdý lockdown účinkuje," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr za Zelené. Zároveň ale zdůraznil, že nyní musí čísla dál "dramaticky klesnout". Navzdory klesajícím číslům hodnotí Anschober situaci v Rakousku nadále jako dramatickou.

Situace se podle APA stabilizovala také v rakouských nemocnicích, v nichž nyní pobývá 4405 lidí s covidem-19, z toho 703 na jednotkách intenzivní péče. Podle dnešních údajů rakouského ministerstva vnitra přibylo do statistik za uplynulý den 113 úmrtí lidí infikovaných koronavirem.

Doposud testy covidovou pozitivitu odhalily v 270.992 případech. Zemřelo celkem 2886 nakažených. Dohromady 203.251 lidí se v Rakousku koronaviru zbavilo.

V Rakousku v současnosti platí přísná protiepidemická opatření. Lidé mohou z domovů vycházet jen v určitých případech, zavřená je většina obchodů i všechny stupně škol. Omezení platí do 6. prosince a už příští týden by měla rakouská vláda oznámit otevření některých škol či obchodů.

Související

Více souvisejících

Německo Rakousko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 30 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy