Německo si předvolalo čínského velvyslance kvůli Hongkongu

Německo dnes kvůli novému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong předvolalo čínského velvyslance v Berlíně na ministerstvo zahraničí. Informoval o tom deník Süddeutsche Zeitung. Berlín podle listu vyjádřil nad zákonem znepokojení.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Čínský velvyslanec Wu Kchen byl předvolán k diskusi s náměstkem německého ministra zahraničí Miguelem Bergerem, do jehož gesce příslušný region spadá. Berger čínskému diplomatovi "zopakoval postoj německé vlády", uvedl německý deník.

Kritikové zákona se obávají, že kontroverzní norma výrazně oklestí občanská práva v regionu, který se dříve těšil široké míře autonomie. Německo, které nyní předsedá Evropské unii, dalo už dříve najevo, že Čínu podezřívá z podrývání autonomie Hongkongu. Zároveň je však proti zavádění sankcí vůči Pekingu.

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné.

Nový zákon začal platit minulý týden. Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do…

01.03.2021 21:51 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Kurzova vláda se s hejtmany domluvila na uvolňování restrikcí v Rakousku

01.03.2021 21:32 Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými…

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

01.03.2021 19:28 Aktualizováno Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově…

Sarkozy je vinen z korupce. Jde do vězení

01.03.2021 18:52 Aktualizováno Pařížský soud dnes uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama