Německo si připomíná 30 let od znovusjednocení. Kvůli pandemii bez bujarých oslav

Žádné bujaré veselí a masové oslavy s účastí desítek tisíc lidí, tak bude kvůli pandemii covidu-19 vypadat sobotní vyvrcholení připomínek 30. výročí znovusjednocení Německa. O tichých oslavách hovořila ve středečním projevu v parlamentu i kancléřka Angela Merkelová, která veřejnost varovala, že nyní je v sázce všechno, co země v posledních měsících v tažení proti koronaviru dosáhla.

"Toto báječné jubileum nemůže být oslaveno tak, jak jsme si ještě před rokem představovali," řekla kancléřka. Dodala, že vzpomínat na spojení východního a západního Německa se nebude tak hlasitě, jak by si tato příležitost zasloužila.

Důvodů k oslavám je přitom podle Merkelové mnoho, protože Německo společným úsilím za posledních 30 let dokázalo překonat řadu propastí mezi východem a západem. Kancléřka poukazuje i na to, že přetrvávající strukturální problémy netrápí jen východ, ale i západ země. Stejný názor má i vládní zmocněnec pro nové spolkové země Marco Wanderwitz, podle kterého již v porovnávání nelze hovořit jen o východu a západu, ale je nutné přidat i sever a jih. Merkelová i Wanderwitz se shodují v tom, že "srůstání" sice ještě neskončilo, země je ale hospodářsky úspěšná.

Oslavy těchto úspěchů ale Německu překazil koronavirus, jedním z nejviditelnějších hesel se tak stal "odstup". Letošním ústředním dějištěm připomínkových akcí je braniborská metropole Postupim, protože braniborský premiér Dietmar Woidke nyní předsedá Spolkové radě, což je parlamentní komora zastupující jednotlivé spolkové země.

"Svátek jsme si představovali úplně jinak," řekl Woidke. Postupim se sice z hygienických důvodů musela zříct velké slavnosti, místo toho ale přeměnila ve výkladní skříň německé jednoty celé město, které je díky zámku Sanssouci na seznamu světového dědictví UNESCO. Výstavy a další doprovodné události ve městě začaly na začátku září a skončí v neděli, jejich mottem je "30 let - 30 dní - 30krát Německo".

Vrcholem slavnosti bude sobotní událost v postupimské multifunkční hale Metropolis, kde budou přítomni mimo jiné spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, Woidke a jeho kolegové z ostatní spolkových zemí a také další ústavní činitelé. Účast veřejnosti je omezena na předem vybranou občanskou delegaci ze všech částí Německa, setkání ale bude živě přenášet televize.

I přes omezení se očekává, že se do Postupimi sjedou lidé z celé země. Z hygienických důvodů nebudou ve městě žádné stánky s občerstvením, restaurace ale otevřeno mít budou. Na pořádek v ulicích bude dohlížet na 2500 policistů. Na místě budou nejen braniborští policisté, ale i jejich kolegové z Berlína, Saska, Durynska či Severního Porýní-Vestfálska.

Připomenout si jednotu země, sounáležitost obyvatel a zároveň dodržet hygienická opatření slibuje iniciativa "3. říjen - Německo zpívá". Organizátoři vyzývají, aby si lidé v celém Německu sobotu v 19:00 na ulicích, na balkónech či doma v obýváku společně zazpívali. Na repertoáru budou mimo jiné píseň Die Gedanken sind frei (Myšlenky jsou svobodné) či evropská hymna - Beethovenova Óda na radost.

Související

Více souvisejících

Německo sjednocení Německa Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy