Německo ukončí 15. června kontroly na hranicích, Seehofer je zmaten přístupem Česka

Německo 15. června podle očekávání ukončí kontroly na svých hranicích zavedené kvůli pandemii covidu-19. Od dalšího dne bude možné do země ze sousedních států volně cestovat. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes oznámil ministr vnitra Horst Seehofer. Už dnes přitom spolková republika začne s postupným omezováním kontrol, které se hranic s Českem se stejně jako například s Polskem netýkaly.

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Německo zavedlo kontroly kvůli koronaviru na hranicích s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem 16. března. Hraniční přechody s Českem a s trojicí dalších sousedních zemí nekontrolovalo, ale také zde byly v pohraniční oblasti četnější hlídky.

V polovině května spolková republika kontroly uvolnila a v případě Lucemburska rovnou ukončila. Dnes německé ministerstvo vnitra rozhodlo o úplném zrušení kontrol.

Lidé, kteří budou cestovat ze sousedních zemí do Německa, nemusí od 16. června předkládat negativní test na koronoavirus a nečeká je ani povinná karanténa. Pokud by se epidemiologická situace v některé ze sousedních zemí výrazně zhoršila, může však podle Seehofera Berlín znovu přijmout podobná opatření.

Německo počítá také s tím, že od 15. června zruší varování před cestami do 29 evropských zemí včetně České republiky. Pro více než 160 zemí mimo Evropskou unii ale bude varování platit až do konce srpna. Dnes o tom rozhodla německá vláda. Zároveň nevyloučila výjimky pro země, kde se bude situace vyvíjet dobře.

Seehofer si zřejmě není zcela jist tím, jaký režim nyní panuje na česko-německých hranicích. Na tiskové konferenci v Berlíně dnes totiž řekl, že u Česka není vždy úplně jasné, zda omezení a kontroly na hranicích zrušilo zcela, nebo jen pro určitý okruh lidí. 

"Viděno z Německa jsme neměli žádné kontroly na hranicích s Polskem a Českem a Nizozemskem a Belgií," poznamenal sedmdesátiletý politik. Otázka tedy podle něj nestojí, jestli kontroly na hranicích s těmito státy zruší Německo, ale jestli ještě koncem června budou existovat nějaká omezení ze strany těchto států. U Česka přitom podle něj "není vždy zcela jasné, jestli (restrikce) byly zrušeny obecně, nebo jen pro určitou skupinu lidí".

Každopádně věří, že na konci měsíce už pro Němce nebudou při cestách do žádné ze sousedních zemí existovat jakákoli omezení.

Češi se z Německa mohou od 5. června vracet bez testu na koronavirus, do země ale nadále mohou jen, pokud k tomu mají pádný důvod, kterým může být třeba práce. Na druhou stranu Němci mohou do Česka bez omezení i na nákupy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový francouzský premiér Castex chce hájit dodržování práva a pořádku

15.07.2020 19:14 Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a…

Prezidenta Dudu napálili youtubeři. Předstírali, že volá šéf OSN

15.07.2020 16:51 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda přijal gratulace ke svému nedělnímu znovuzvolení od…

Koronavirus se rychle šíří i na rakouských jatkách u hranic s ČR

15.07.2020 16:39 Koronavirus se rychle šíří i na rakouských jatkách u hranic s Českou republikou. V masokombinátu v…

Řečtí důchodci vyhráli soudní spor kvůli snížení penzí

15.07.2020 15:51 Řecký nejvyšší správní soud rozhodl ve prospěch důchodců, jimž byly v letech 2015 a 2016 sníženy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama