Německo už nemá zájem o ruskou vakcínu Sputnik V

Ještě na počátku dubna se ruská vakcína Sputnik V proti nemoci covid-19 zdála v Německu jako cesta k urychlení váznoucí imunizace obyvatel, o jejím nákupu vyjednávaly s Moskvou i samotné spolkové země. Nyní se situace změnila a o ruský preparát, který dosud nebyl v Evropské unii schválen, již Berlín a regiony zájem nemají.

Pořízení až milionu dávek uložilo k ledu Meklenbursko-Přední Pomořansko a s nákupem 2,5 milionu vakcín nepokročilo ani Bavorsko. Německé ministerstvo zdravotnictví sdělilo ČTK, že schválení ruské látky v EU v dohledné době nepředpokládá, což je podmínka Berlína pro její nasazení. V Německu také ještě nezačala očekávaná produkce Sputniku V, neboť výrobce dosud nemá povolení.

Německá vláda, která pro regiony zajišťuje vakcíny, se až do začátku léta potýkala s nedostatkem očkovací látky, což jen zvyšovalo zájem o Sputnik. Ministr zdravotnictví Jens Spahn, šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler i kancléřka Angela Merkelová opakovaně vysvětlovali, že vakcínu Německo použije, pokud ji Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválí.

Když na začátku dubna vlivný bavorský premiér Markus Söder oznámil, že Mnichov se předběžně dohodl s Moskvou na výrobě ruské vakcíny v Bavorsku a že po jejím schválení v EU by Bavorsko mohlo ještě v červenci získat 2,5 milionu dávek, začaly se otevřeně o Sputnik hlásit další spolkové země v čele s Meklenburskem-Předním Pomořanskem, Saskem a Braniborskem.

Vrchol zájmu nastal v polovině dubna, kdy saský premiér Michael Kretschmer během návštěvy Moskvy oznámil, že Německo nakoupí 30 milionů dávek Sputniku. Slibná očekávání regionů tehdy nijak neumenšila ani opatrná prohlášení německé vlády, že je třeba vyčkat na souhlas EMA. Ten Sputnik stále nezískal.

"Ke stavu schvalovacího procesu je nutné poukázat, že nebyly dodány všechny potřebné podklady. Není jasné, kdy se tak stane," řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Andreas Deffner s tím, že žadatel dosud chybějící data a dokumenty nepředložil. "Proto nelze termín schválení v současné době předvídat," dodal.

Meklenbursko-Přední Pomořansko už nechce na stále chybějící povolení čekat a od plánu nakoupit až milion dávek Sputniku oficiálně odstoupilo. "Taková možnost pro nás není v tuto chvíli ve hře," řekla v úterý tamní premiérka Manuela Schwesigová k původnímu záměru. Také tamní ministr zdravotnictví Harry Glawe, který o nákupu vyjednával, pořízení Sputniku za současné situace vyloučil.

Glawe nyní vysvětlil, že vyjednávání s Ruskem se konalo v době, kdy dodávky vakcín jiných výrobců byly nejisté. Dodal také, že konec zájmu o Sputnik nebude mít finanční dopady pro rozpočet Meklenburska-Předního Pomořanska. "Finančně jsme se k ničemu nezavázali," řekl. Glaweovo ministerstvo nicméně uvádí, že za právní služby související s přípravou nákupu úřad zaplatil 21.500 eur (550.000 korun).

O ruskou vakcínu už nemají zájem ani Sasko s Braniborskem. "S ruskou látkou Sputnik V nyní nepočítáme," sdělilo ČTK saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i oblast zdravotnictví a boj s pandemií. "V Sasku je vakcín dostatek, nabídka převyšuje poptávku. Objednávky stávajících vakcín rušíme, případně vakcíny vracíme spolkové vládě," dodalo.

Podobně se vyjádřil i mluvčí braniborského ministerstva zdravotnictví Dominik Lenz, který rovněž hovořil o nadbytku. "Bilaterální objednávky očkovací látky pro Braniborsko nejsou potřebné," dodal Lenz v odpovědi na otázku, jak nyní vypadá zájem Braniborska o Sputnik.

Od Söderova dubnového prohlášení s nákupem nijak nepokročilo ani Bavorsko, které ČTK sdělilo, že jednání s Ruským fondem přímých investic (RDIF) a společností R-Pharm pokračují. R-Pharm vakcínu Sputnik vyvinutou ruským ústavem Nikolaje Gamaleji vyrábí a RDIF se vedle výroby podílí na jejím vývozu do zahraničí. "Dosud ale nebyla podepsána žádná kupní smlouva a ani zaplacena žádná kupní cena," řekla mluvčí bavorského ministerstva zdravotnictví s tím, že základním bavorským požadavkem je souhlas EMA. Náklady mělo dosud Bavorsko stejně jako Meklenbursko-Přední Pomořansko jen za právní služby.

To, že Mnichov plány na Sputnik zcela neodložil, je možné vysvětlit jeho současným zájmem o výrobu ruské vakcíny v bavorském Illertissenu, kde má R-Pharm své zařízení. "Jednáme o výrobní kapacitě v našem regionu, a to s ohledem na budoucí zajištění zásobovací bezpečnosti," dodala mluvčí bavorského ministerstva zdravotnictví.

Stejně jako nad povolením Sputniku v EU se ale vznáší otazník i nad jeho výrobou v Bavorsku. Společnost v dřívějších prohlášeních chtěla s produkcí začít v červnu, nejpozději v červenci, později hovořila o druhém pololetí. Aktuální vyjádření německé pobočky R-Pharm k termínům se nepodařilo získat.

ČTK nicméně zjistila, že R-Pharm dosud nemá povolení místního okresu Neu-Ulm. Tisková mluvčí okresu Kerstin Weidnerová vysvětlila, že povolení se týká imisně-právní ochrany pro výrobu zdravotnických a lékařských produktů. Udělení souhlasu je podmíněno námitkovým řízením, jehož součástí je zapojení veřejnosti, což je dlouhodobý proces. "O povolení bude rozhodnuto až po skončení lhůty pro předkládání námitek, která trvá do 23. září," řekla. Dodala, že pokud firma souhlas dostane, nebude už od okresu žádné jiné povolení potřebovat.

Související

Více souvisejících

Německo očkování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy