Německo už nemá zájem o ruskou vakcínu Sputnik V

Ještě na počátku dubna se ruská vakcína Sputnik V proti nemoci covid-19 zdála v Německu jako cesta k urychlení váznoucí imunizace obyvatel, o jejím nákupu vyjednávaly s Moskvou i samotné spolkové země. Nyní se situace změnila a o ruský preparát, který dosud nebyl v Evropské unii schválen, již Berlín a regiony zájem nemají.

Očkování, ilustrační foto

Pořízení až milionu dávek uložilo k ledu Meklenbursko-Přední Pomořansko a s nákupem 2,5 milionu vakcín nepokročilo ani Bavorsko. Německé ministerstvo zdravotnictví sdělilo ČTK, že schválení ruské látky v EU v dohledné době nepředpokládá, což je podmínka Berlína pro její nasazení. V Německu také ještě nezačala očekávaná produkce Sputniku V, neboť výrobce dosud nemá povolení.

Německá vláda, která pro regiony zajišťuje vakcíny, se až do začátku léta potýkala s nedostatkem očkovací látky, což jen zvyšovalo zájem o Sputnik. Ministr zdravotnictví Jens Spahn, šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler i kancléřka Angela Merkelová opakovaně vysvětlovali, že vakcínu Německo použije, pokud ji Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválí.

Když na začátku dubna vlivný bavorský premiér Markus Söder oznámil, že Mnichov se předběžně dohodl s Moskvou na výrobě ruské vakcíny v Bavorsku a že po jejím schválení v EU by Bavorsko mohlo ještě v červenci získat 2,5 milionu dávek, začaly se otevřeně o Sputnik hlásit další spolkové země v čele s Meklenburskem-Předním Pomořanskem, Saskem a Braniborskem.

Vrchol zájmu nastal v polovině dubna, kdy saský premiér Michael Kretschmer během návštěvy Moskvy oznámil, že Německo nakoupí 30 milionů dávek Sputniku. Slibná očekávání regionů tehdy nijak neumenšila ani opatrná prohlášení německé vlády, že je třeba vyčkat na souhlas EMA. Ten Sputnik stále nezískal.

"Ke stavu schvalovacího procesu je nutné poukázat, že nebyly dodány všechny potřebné podklady. Není jasné, kdy se tak stane," řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Andreas Deffner s tím, že žadatel dosud chybějící data a dokumenty nepředložil. "Proto nelze termín schválení v současné době předvídat," dodal.

Meklenbursko-Přední Pomořansko už nechce na stále chybějící povolení čekat a od plánu nakoupit až milion dávek Sputniku oficiálně odstoupilo. "Taková možnost pro nás není v tuto chvíli ve hře," řekla v úterý tamní premiérka Manuela Schwesigová k původnímu záměru. Také tamní ministr zdravotnictví Harry Glawe, který o nákupu vyjednával, pořízení Sputniku za současné situace vyloučil.

Glawe nyní vysvětlil, že vyjednávání s Ruskem se konalo v době, kdy dodávky vakcín jiných výrobců byly nejisté. Dodal také, že konec zájmu o Sputnik nebude mít finanční dopady pro rozpočet Meklenburska-Předního Pomořanska. "Finančně jsme se k ničemu nezavázali," řekl. Glaweovo ministerstvo nicméně uvádí, že za právní služby související s přípravou nákupu úřad zaplatil 21.500 eur (550.000 korun).

O ruskou vakcínu už nemají zájem ani Sasko s Braniborskem. "S ruskou látkou Sputnik V nyní nepočítáme," sdělilo ČTK saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i oblast zdravotnictví a boj s pandemií. "V Sasku je vakcín dostatek, nabídka převyšuje poptávku. Objednávky stávajících vakcín rušíme, případně vakcíny vracíme spolkové vládě," dodalo.

Podobně se vyjádřil i mluvčí braniborského ministerstva zdravotnictví Dominik Lenz, který rovněž hovořil o nadbytku. "Bilaterální objednávky očkovací látky pro Braniborsko nejsou potřebné," dodal Lenz v odpovědi na otázku, jak nyní vypadá zájem Braniborska o Sputnik.

Od Söderova dubnového prohlášení s nákupem nijak nepokročilo ani Bavorsko, které ČTK sdělilo, že jednání s Ruským fondem přímých investic (RDIF) a společností R-Pharm pokračují. R-Pharm vakcínu Sputnik vyvinutou ruským ústavem Nikolaje Gamaleji vyrábí a RDIF se vedle výroby podílí na jejím vývozu do zahraničí. "Dosud ale nebyla podepsána žádná kupní smlouva a ani zaplacena žádná kupní cena," řekla mluvčí bavorského ministerstva zdravotnictví s tím, že základním bavorským požadavkem je souhlas EMA. Náklady mělo dosud Bavorsko stejně jako Meklenbursko-Přední Pomořansko jen za právní služby.

To, že Mnichov plány na Sputnik zcela neodložil, je možné vysvětlit jeho současným zájmem o výrobu ruské vakcíny v bavorském Illertissenu, kde má R-Pharm své zařízení. "Jednáme o výrobní kapacitě v našem regionu, a to s ohledem na budoucí zajištění zásobovací bezpečnosti," dodala mluvčí bavorského ministerstva zdravotnictví.

Stejně jako nad povolením Sputniku v EU se ale vznáší otazník i nad jeho výrobou v Bavorsku. Společnost v dřívějších prohlášeních chtěla s produkcí začít v červnu, nejpozději v červenci, později hovořila o druhém pololetí. Aktuální vyjádření německé pobočky R-Pharm k termínům se nepodařilo získat.

ČTK nicméně zjistila, že R-Pharm dosud nemá povolení místního okresu Neu-Ulm. Tisková mluvčí okresu Kerstin Weidnerová vysvětlila, že povolení se týká imisně-právní ochrany pro výrobu zdravotnických a lékařských produktů. Udělení souhlasu je podmíněno námitkovým řízením, jehož součástí je zapojení veřejnosti, což je dlouhodobý proces. "O povolení bude rozhodnuto až po skončení lhůty pro předkládání námitek, která trvá do 23. září," řekla. Dodala, že pokud firma souhlas dostane, nebude už od okresu žádné jiné povolení potřebovat.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

ROZHOVOR: Merkelová uměla ustát kritiku a potlačit osobní zájmy. Němci…

25.09.2021 21:42 Aktualizováno Ředitelka Česko-německého institutu kultury a setkávání Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v bavorském…

Do voleb v Německu zbývají hodiny. O voliče se poperou i recesisté a…

25.09.2021 21:31 O přízeň německých voličů se v parlamentních volbách za týden v neděli uchází 47 stran. Nabídka…

V evropských městech protestovaly stovky či tisíce lidí proti covidpasům

25.09.2021 19:49 Nejméně ve třech evropských zemích se dnes konaly demonstrace proti opatřením spojeným s tzv.…

Předvolební kampaně končí. Německé strany dnes naposledy lákaly voliče

25.09.2021 18:40 Německé politické strany využily zbývající den do parlamentních voleb, aby se pokusily získat…

Scholz věří, že SPD v Německu vyhraje. Souhlasí jeho příznivci i průzkumy

25.09.2021 18:12 Olaf Scholz věří, že jeho sociální demokracie (SPD) v neděli v německých parlamentních volbách…

Polovině Němců nebude Merkelová chybět, tvrdí průzkum

25.09.2021 13:54 Většině Němců se po Angele Merkelové jako kancléřce nebude stýskat. Vyplývá to z průzkumu institutu…

Německo očekává rekordní podíl korespondenčních hlasů

25.09.2021 12:53 Volební místnosti v Německu se sice otevřou až v neděli, ještě předtím ale miliony lidí odevzdaly…

Německo může mít po nedělních volbách rekordních 900 poslanců

25.09.2021 11:10 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Z okolních zemí je covidem nejvíce zasaženo Rakousko

25.09.2021 10:03 Česká republika má za uplynulé dva týdny 56 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100.000…

Počet nově nakažených koronavirem v Německu klesl

25.09.2021 07:56 Německo odhalilo za posledních 24 hodin 7211 nově nakažených koronavirem. To je méně než před…

Související:

Právě se děje

reklama