Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který na seznam zařadil také celé Lucembursko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko.

Ve středu Německo na "černou listinu" k Praze a Středočeskému kraji přidalo s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje všechny české regiony, dnes tam ale oba zbývající kraje doplnilo. Pro pendlery nadále platí výjimky z německých karanténních opatření.

"Česko: nyní je celá země (bez výjimek) rizikovou oblastí," uvedl RKI. Krátce poté zveřejnilo německé ministerstvo zahraničí na svém webu varování před cestami do Česka. "Kvůli vysokému počtu infikovaných nyní varujeme před nenaléhavými a turistickými cestami do Česka," uvádí ministerstvo zahraničí v pasáži věnované České republice.

"Bohužel to netrvalo dlouho. Německo právě rozhodlo o vyřazení zbylých dvou českých krajů," napsal ještě před oznámením RKI na twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Za rizikovou tak považuje už celou ČR, a to s okamžitou platností," dodal.

⚠️????‼️ Bohužel to netrvalo dlouho. Německo právě rozhodlo o vyřazení zbylých dvou českých krajů (Ústeckého a Moravskoslezského) ze seznamu bezpečných oblastí. Za rizikovou tak považuje už celou ČR, a to s okamžitou platností.

— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 25, 2020

Označení Česka za rizikovou oblast neznamená, že Češi do Německa nemohou. Nyní je ale požadován negativní test na koronavirus, nebo povinná karanténa s následným testem v Německu. Od října bude vyžadována karanténa plošně, ukončit ji bude možné až po pěti dnech negativním rozborem. Výjimky prozatím mají řidiči kamionů či pendleři, pokud nemají příznaky nemoci covid-19.

Česko-německá hranice tedy nadále zůstává otevřená, ale je nutné počítat s namátkovými kontrolami. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka ale ve středu ČTK řekl, že neočekává, že by nyní Německo zvýšilo četnost těchto kontrol na hranicích s Českem. Dodal, že Berlín má v Česko důvěru a věří v zodpovědnost českých cestujících.

O zařazení na seznam rizikových oblastí rozhoduje grémium německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí, které pravidelně zasedá ve středu a dnes se sešlo mimořádně. Důvodem nebyla podle informací ČTK jen situace v Česku.

Pro zařazení na německý seznam rizikových zemí je hlavní podmínkou překonání hranice 50 nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Druhým kritériem je aktuální epidemická situace v dané zemi. Pokud například počet případů prudce roste, ale celková sedmidenní bilance ještě nedosáhla zmíněného limitu, může Německo i tak zemi vyhodnotit jako rizikovou.

Související

Více souvisejících

Německo cestování Tomáš Petříček Česká republika Praha Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 50 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy