Německý prezident Steinmeier jede vlakem na třídenní návštěvu Česka

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve středu vydává na třídenní návštěvu České republiky. Pro zahraniční cestu zvolil místo vládního letadla vlak, což německá média považují za mimořádné. Prezidentský palác to označuje za ukázku blízkosti obou zemí a demonstraci výhod otevřených hranic.

Během pobytu v Česku se setká mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem nebo premiérem Andrejem Babišem a jako první hlava německého státu uctí v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze památku československých výsadkářů, kteří tam padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Hlavním tématem cesty je německo-české sousedství. Německo s Českem jsou politicky, hospodářsky a kulturně úzce propojeny," uvádí úřad německého prezidenta. Jízdu vlakem chce Steinmeier využít k tomu, aby se během ní setkal s lidmi, pro které je česko-německý kontakt každodenní záležitostí. Ve vlaku tak prezident bude hovořit mimo jiné s pendlery. Cestu by mu ale mohla zkomplikovat stávka strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB), která skončí jen několik hodin před odjezdem prezidentova vlaku.

Výhody otevřených hranic, na které prezident cestou poukazuje, v uplynulých měsících nebyly kvůli pandemii nemoci covid-19 samozřejmostí. Loni na jaře hranice s Německem uzavřela Česká republika a letos na několik týdnů obnovilo stálé kontroly Německo, což zkomplikovalo každodenní přeshraniční dojíždění za prací, ale i návštěvy příbuzných a přátel.

Výběr vlaku pro návštěvu Česka může být vnímán i symbolicky, hlava německého státu totiž v době boje proti globálnímu oteplování zvolí ekologicky šetrnou dopravu. Mezi českým hlavním městem a saskou metropolí Drážďany je navíc projektována výstavba vysokorychlostní trati (VRT) s tunelem pod Krušnými horami. Díky tomuto novému koridoru, který umožní vlakům jízdu rychlostí až 350 kilometrů za hodinu, získá Česko napojení na německý systém VRT.

Ve středu po příjezdu do Prahy čeká Steinmeiera, kterého bude doprovázet manželka Elke Büdenbenderová, ještě cesta do Lán, kde Zeman pro svého kolegu pořádá večeři. Hlavním dnem pobytu v Česku bude čtvrtek, kdy Zeman přijme Steinmeiera s vojenskými poctami na Pražském hradě. Očekává se, že prezidenti budou hovořit o vzájemných vztazích Česka a Německa, spolupráci v době pandemie, migraci či Afghánistánu. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák označil Steinmeierovu návštěvu za jednu z nejdůležitějších během Zemanova druhého prezidentského mandátu.

Ještě před příchodem na Hrad navštíví Steinmeier Národní památník hrdinů heydrichiády v kryptě pravoslavného kostela v pražské Resslově ulici. Ve čtvrtek se také potká s předsedy Senátu Milošem Vystrčilem a Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem.

V pátek bude Steinmeier hovořit s premiérem Babišem. Hlavní témata budou bilaterální vztahy včetně takzvaného strategického dialogu mezi Českem a Německem, nadcházející české předsednictví Evropské unii a ekonomika. Poté Steinmeier odjede do Ústí nad Labem, kde navštíví vědecko-kulturní instituci Collegium Bohemicum, která dokončuje multimediální expozici nazvanou Naši Němci. I tento projekt je příkladem česko-německé spolupráce, na přípravách se podíleli němečtí historikové. Jejich čeští kolegové zase pomáhali s loňským otevřením Sudetoněmeckého muzea.

Nynější Steinmeierova cesta do Česka byla původně plánována na loňský rok, kvůli pandemii se ale neuskutečnila. Ve funkci hlavy státu navštívil Steinmeier Českou republiku v září 2017, což bylo půl roku po nástupu do funkce. Nyní mu zbývá z prvního prezidentského mandátu sedm měsíců. Steinmeier již ohlásil, že se uchází i o druhé funkční období.

Související

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

Více souvisejících

Frank-Walter Steinmeier

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy