Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

Steinmeier upozornil na současné výzvy, kterým čelí Evropa, zejména s ohledem na ruský útok na Ukrajinu. Podle něj se jedná o útok na mírové soužití demokratických zemí v Evropě. Zdůraznil důležitost bránění sjednocené Evropy a varoval před považováním dosaženého za nezpochybnitelné.

Prezident Steinmeier také podotkl, že hodnota evropské integrace se v dobách klidu může zdát příliš samozřejmá, ale je třeba si uvědomit, co vše již bylo dosaženo a co je ohroženo. V této souvislosti zmínil otázku přijetí společné evropské měny v ČR. Uvedl, že rozhodnutí o vstupu do eurozóny je stále otevřené a že Česko bude vítáno, pokud se rozhodne euro přijmout.

Oslavy dvacátého výročí rozšíření EU o deset nových členů z roku 2004 oživují diskusi o budoucím rozšíření Unie. Předseda Evropské rady Charles Michel to zdůraznil v pondělí v Bruselu během setkání s novináři ze zemí, které se připojily k EU před 20 lety.

Podle Michela ruská válka na Ukrajině poskytuje silný impulz pro další rozšíření EU. Nicméně zdůraznil, že jak kandidátské země, tak samotná Unie musí být dobře připraveny.

Michel naznačil, že možným termínem budoucího rozšíření může být rok 2030. Bez přijetí nových členů v roce 2004 by byla EU pouze seskupením 15 států, což by ji činilo slabším hráčem v mezinárodním kontextu. Podle Michela by země střední, východní a jižní Evropy bez členství v EU měly potíže čelit ruskému vlivu.

Michel zdůraznil výhody členství v EU, jako jsou ekonomické přínosy, mobilita a zemědělství. Podle něj se Evropa opět potýká s chaosem, a proto se musí sjednocovat, včetně zemí západního Balkánu a východní Evropy. Lídři EU posílají silné signály kandidátským zemím, aby hovořili o rozšíření i o vnitřních reformách.

Michel uznal dělení na staré a nové členské země, ale tvrdí, že toto dělení cítil více před deseti lety. Je důležité, aby všichni členové EU byli respektováni a důvěřovali si navzájem. Noví členové od roku 2004 ukázali pokrok a aktivně formují politiku EU. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Charles Michel Frank-Walter Steinmeier

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy