Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

Steinmeier upozornil na současné výzvy, kterým čelí Evropa, zejména s ohledem na ruský útok na Ukrajinu. Podle něj se jedná o útok na mírové soužití demokratických zemí v Evropě. Zdůraznil důležitost bránění sjednocené Evropy a varoval před považováním dosaženého za nezpochybnitelné.

Prezident Steinmeier také podotkl, že hodnota evropské integrace se v dobách klidu může zdát příliš samozřejmá, ale je třeba si uvědomit, co vše již bylo dosaženo a co je ohroženo. V této souvislosti zmínil otázku přijetí společné evropské měny v ČR. Uvedl, že rozhodnutí o vstupu do eurozóny je stále otevřené a že Česko bude vítáno, pokud se rozhodne euro přijmout.

Oslavy dvacátého výročí rozšíření EU o deset nových členů z roku 2004 oživují diskusi o budoucím rozšíření Unie. Předseda Evropské rady Charles Michel to zdůraznil v pondělí v Bruselu během setkání s novináři ze zemí, které se připojily k EU před 20 lety.

Podle Michela ruská válka na Ukrajině poskytuje silný impulz pro další rozšíření EU. Nicméně zdůraznil, že jak kandidátské země, tak samotná Unie musí být dobře připraveny.

Michel naznačil, že možným termínem budoucího rozšíření může být rok 2030. Bez přijetí nových členů v roce 2004 by byla EU pouze seskupením 15 států, což by ji činilo slabším hráčem v mezinárodním kontextu. Podle Michela by země střední, východní a jižní Evropy bez členství v EU měly potíže čelit ruskému vlivu.

Michel zdůraznil výhody členství v EU, jako jsou ekonomické přínosy, mobilita a zemědělství. Podle něj se Evropa opět potýká s chaosem, a proto se musí sjednocovat, včetně zemí západního Balkánu a východní Evropy. Lídři EU posílají silné signály kandidátským zemím, aby hovořili o rozšíření i o vnitřních reformách.

Michel uznal dělení na staré a nové členské země, ale tvrdí, že toto dělení cítil více před deseti lety. Je důležité, aby všichni členové EU byli respektováni a důvěřovali si navzájem. Noví členové od roku 2004 ukázali pokrok a aktivně formují politiku EU. 

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Charles Michel Frank-Walter Steinmeier

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy