Nezletilí migranti stále častěji překonávají Lamanšský průliv

Dostat se do kamionu je kvůli omezením v dopravě těžší, a tak se stále více nezletilých migrantů bez doprovodu pokouší dostat z Francie do Británie přes moře. Píše o tom agentura AFP.

"Pozorujeme rostoucí počet mladých lidí, kteří se plaví přes Lamanšský průliv, aby požádali o azyl v Británii," říká Roger Gough, který stojí v čele rady hrabství Kent na jihozápadě Anglie. V této části země se nachází i Dover, který je hlavním vstupním přístavem pro lodní dopravu z kontinentu.

Zatímco v loňském roce se hrabství staralo o "230 až 250 mladých" migrantů, nyní se podle Gougha tento počet "téměř zdvojnásobil a blíží se 470". "A noví stále připlouvají," dodává.

Od konce roku 2018 se počet pokusů o překonání Lamanšského průlivu mezi Francií a Británií znásobil hned několikrát, a to navzdory nebezpečí, která z tohoto způsobu cesty vyplývají. V úžině je hustá doprava, silné mořské proudy i nízká teplota vody. V roce 2019 francouzské a britské úřady podle francouzské námořní prefektury zajistily v této oblasti 2758 migrantů, tedy čtyřikrát více než v roce 2018.

Pandemie tento trend jen posílila. Kvůli ní totiž ubylo nákladní dopravy, a migranti se tak pokoušejí překonat průliv na malých loďkách.

"Vídávali jsme mladé přijíždět v kamionech. To byla typická cesta," říká Gough. "Jak se zaváděla karanténní opatření v Evropě a snížil se objem nákladní dopravy, dostávají se do země na loďkách", dodává politik z Kentu.

Od okamžiku, kdy Británie 23. března zavedla celostátní karanténu, dorazilo podle britské agentury PA do země na malých loďkách nejméně tisíc migrantů. Jen 8. května jich připlulo nejméně 145. Od počátku tohoto roku francouzské bezpečnostní složky překazily 230 pokusů o překonání průlivu, z toho jen v dubnu 79.

"Novým faktorem od počátku karantény je počasí. Je totiž mnohem příznivější pro přeplouvání. Noci jsou klidné s trochou mlhy. Úspěšnost se tak zvýšila, zhruba z 60 na 80 procent. To nalákalo i migranty z Calais," říká François Guennoc, místopředseda organizace L'Auberge des migrants, která se stará o migranty žijící v okolí francouzského přístavního města Calais.

"Po vyhlášení karantény se uzavřely pláže, a migranti tak nepřímo získali výhodu, protože obyvatelé z pobřeží už nám nemohou nahlásit, když vidí, že se někdo pokouší průliv překonat," řekl AFP nejmenovaný francouzský policista, který se zabývá situací migrantů v Calais a okolí.

Podle Brita Gougha "jsou mladí lidé, kteří nyní přijíždějí, typicky chlapci mezi 16 a 17 lety", většinou Íránci, Iráčané nebo Afghánci. Goughovo hrabství má nyní nelehký úkol migranty přijímat a zároveň dodržovat pravidla bezpečných rozestupů přijatá v boji proti šíření koronaviru. Podle Gougha to přináší i dodatečný "finanční tlak".

Hrabství Kent, které mělo jen jedno azylové středisko, má nyní tři. Kromě 469 nezletilých migrantů, o které pečuje, je zodpovědné i za 932 mladých dospělých mezi 18 a 25 lety.

Mluvčí britského ministerstva vnitra na dotaz AFP zdůraznil, že "vláda bere blaho dětí bez doprovodu velice vážně a poskytuje finanční prostředky místním úřadům, včetně těch v Kentu".

Aby odradila migranty od přeplouvání Lamanšského průlivu, spolupracuje Británie s Francií a posílá zpět víc migrantů, kteří se o nebezpečnou cestu pokusí.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

uprchlíci Francie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy