Nizozemsko zakáže kvůli koronaviru ohňostroje na Silvestra

Oslavy příchodu nového roku se budou muset v Nizozemsku letos obejít bez ohňostrojů. Vláda se je totiž rozhodla zakázat, informoval server stanice NOS. Chce tím zabránit tomu, aby se lidé při odpalování zábavní pyrotechniky zranili, a dál tak zatížili zdravotnický systém, který se potýká s pandemií covidu-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je velmi nezodpovědné letos odpalovat ohňostroje. Je tu velká šance, že budete chyceni a dostanete vysokou pokutu," varoval ministr spravedlnosti Ferdinand Grapperhaus. Podle něj je Silvestr bez ohňostroje i způsobem, jak poděkovat zdravotníkům. "Přidejte ke slovům i činy," vyzval.

Kdo na přelomu starého a nového roku ohňostroj přesto odpálí, dostane pokutu přinejmenším 100 eur (2600 Kč) a také záznam do trestního rejstříku. Zákaz se nevztahuje na drobné petardy a dělbuchy či prskavky.

Podle serveru NOS zaznamenali zdravotníci v souvislosti s odpalováním větších dělbuchů a ohňostrojů na přelomu loňského a letošního roku 1300 zraněných. Téměř 400 z nich skončilo v nemocnici.

Obor zábavní pyrotechniky dostane od vlády odškodné ve výši 40 milionů eur (přes miliardu Kč). I obchodníci, kteří se již ohňostroji zásobili, budou moci z kompenzačního fondu peníze čerpat. Nakoupené zboží přitom budou moci uskladnit a prodat v příštím roce.

Podle předsedy asociace nizozemské zábavní pyrotechniky Marcela Teunissena ale hrozí, že lidé nakoupí místo certifikovaných výrobků nelegální pyrotechniku, a spíše se tak zraní.

Na více než polovině lůžek na jednotkách intenzivní péče jsou nyní v Nizozemsku pacienti s covidem-19. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se od počátku roku v zemi nákaza koronavirem prokázala u více než 443.000 lidí. S covidem-19 jich přes 8400 zemřelo. V posledních dnech Nizozemsko registruje průměrně 6000 nových případů infekce denně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku byl zadržen policejní exprezident Lučanský. Bral úplatky a…

03.12.2020 17:01 Aktualizováno Kriminalisté na Slovensku dnes zadrželi bývalého šéfa slovenské policie Milana Lučanského, kterého…

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 16:03 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Zvrat v případu: Podezření, že Švédka desítky let věznila syna, se…

03.12.2020 14:13 Švédská prokuratura uzavře vyšetřování, které tento týden zahájila kvůli podezření, že…

Itálie na Vánoce omezí možnost pohybu, Řecko prodlouží celostátní karanténu

03.12.2020 14:09 Aktualizováno Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama