Nizozemský premiér Rutte přečkal hlasování v parlamentu

Nizozemský premiér Mark Rutte těsně přečkal hlasování v parlamentu, který mu i přes tvrdou kritiku nevyslovil nedůvěru. Oznámily to dnes tiskové agentury. "Zůstávám premiérem. Budu pracovat na tom, abych znovu získal důvěru," prohlásil podle agentury AFP. Rutte, jehož strana tento měsíc vyhrála parlamentní volby, čelil hlasování o nedůvěře ještě před sestavením vlády.

Mark Rutte
doporučujeme

Zákonodárci současně odepřeli ministerskému předsedovi důvěru, což představuje závažné pokárání, ale nemá stejné důsledky, jakou by mělo odhlasování nedůvěry, po kterém by Rutte musel rezignovat. Premiér podle agentury Reuters uvedl, že odstoupit nehodlá a chce tvrdě pracovat na obnovení důvěry poté, co většina zákonodárců usoudila, že premiér nehovořil pravdu. Rutteho vyhlídky, že se mu podaří sestavit novou vládu, tím podle Reuters utrpěly těžkou ránu.

Důvěryhodnost předsedy vlády byla podle agentury DPA vážně otřesena poté, co Rutte vyvolal u poslanců podezření, že nepřesně informoval parlament a že se chtěl zbavit nepohodlného kritika, poslance Pietera Omtzigta. Rutte odmítal, že by lhal, jak jej obviňovala opozice, nicméně po debatě trvající 13 hodin žádal poslance, aby mu odpustili.

Marku Ruttemu se přezdívá "teflonový premiér" pro jeho schopnost vyhnout se skandálům, resp. vyváznout z nich bez újmy. Rutte stojí v čele vlády již deset let, jeho pravicově liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) v březnu opět vyhrála ve volbách, také díky obstojně zvládnuté epidemii nemoci covid-19.

Sestavit koaliční vládu v Nizozemsku trvá obvykle několik měsíců, do parlamentu se tentokrát dostalo 17 politických stran. Pokud by Rutte v parlamentu neuspěl, Nizozemsku by podle místních médií hrozilo, že po deseti letech v klidných vodách s Ruttem by se vydalo do zcela neprobádaných proudů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama