Novou chorvatskou vládu má sestavit expremiér Plenković, seškrtá počet ministrů

Chorvatský prezident Zoran Milanović dnes pověřil sestavením nové vlády dosavadního premiéra Andreje Plenkoviče, jehož strana předminulou neděli vyhrála volby. Chorvatské demokratické společenství (HDZ) v novém parlamentu obsadí 66 ze 151 křesel a Plenković prezidentovi přinesl podpisy 76 nových poslanců, jež potvrzují, že HDZ má ve sněmovně většinovou podporu.

Andrej Plenković
doporučujeme

Plenković po dopoledním setkání s Milanovičem novinářům řekl, že po dohodě s prezidentem bylo datum ustavujícího zasedání nového zákonodárného sboru stanoveno na středu příštího týdne. Pravděpodobně hned následující den Plenković parlament požádá o vyslovení důvěry své nové vládě.

Premiér upřesnil, že jeho příští kabinet by měl mít 16 členů, tedy o čtyři méně než dosavadní vláda. Jména ministrů hodlá oznámit na pondělním zasedání orgánů HDZ. Slučovat se budou ministerstva spravedlnosti a správy, stavebnictví a státního majetku, jakož i resorty práce a důchodového systému a sociální politiky.

Plenković podle deníku Večernji list také mimo jiné řekl, že rozdíly v politických názorech mezi ním a prezidentem Milanovičem nebudou problémem. "Máme dostatek životní a politické zralosti na to, abychom za takových okolností mohli dosáhnout dohody způsobem, který je pro chorvatskou společnost dobrý a konstruktivní," prohlásil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku pokračují protesty, zemřel jeden člověk

11.08.2020 10:15 Aktualizováno V Bělorusku v noci na dnešek pokračovaly demonstrace proti průběhu a předpokládaném zfalšování…

Na nejvyšší hoře Rakouska se zranil český turista

11.08.2020 10:00 Lehké zranění utrpěl 59letý Čech, který se v pondělí zřítil do trhliny v ledovci při sestupu z…

Lukašenkova protikandidátka Cichanouská je v bezpečí v Litvě, pohřešovala…

11.08.2020 08:57 Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská je v bezpečí v Litvě, sdělil dnes podle agentury…

Teplé počasí nebrzdí koronavirus. ECDC žádá obnovení restrikcí v některých…

11.08.2020 08:26 Evropské země, které po uvolnění drastických opatření zažívají nepříznivý vývoj epidemie covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama